14.–20. září 2021

Na společné cestě církve

Papež František

14. 9. 2021

Vyšla upřesnění o tom, jak zorganizovat nadcházející synodu na téma „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“. Minulé úterý je vydal vatikánský sekretariát Biskupské synody.

Ta bude zahájena 9.–10. října v Římě a 17. října začne její první fáze v místních církvích (potrvá do dubna 2022). Druhá (kontinentální) fáze se otevře v létě příštího roku. A závěrečné generální shromáždění biskupů (všeobecná fáze) se má sejít v Římě v říjnu 2023.

Přípravný dokument a Vademecum jsou praktickou pomocí pro organizátory a vycházejí z otázky, „jak se na různých úrovních církve uskutečňuje společná cesta (tj. synodalita) a k jakým krokům nás Duch vyzývá?“. Kardinál Mario Grech, generální sekretář synody, pro Vatican News zdůvodnil: „Církev chce lépe porozumět sama sobě. Pokud nepřijme styl synodality, nebude církví. Pokud nebude existovat církev, kde se všichni pokřtění cítí být účastni, pak utrpí i evangelizace.“ A vyzval, aby biskupové seznámili věřící s obsahy textů. Do češtiny se nyní překládají.

Dokumenty vybízejí naslouchat mladým lidem, ženám, zasvěceným osobám i vyloučeným. Dále posoudit, nakolik místní církve komunikují autenticky; posoudit, zda modlitba a liturgie kráčejí po „společné cestě“ nebo jak se dosahuje transparentnosti či jak jsou školeni lidé na odpovědných pozicích. Texty obsahují mj. online modlitby, příklady z nedávných synod či slovníček pojmů. V synodální církvi se „všichni mají co učit: věřící, duchovní i sám římský biskup“ a taková církev je „prorockým znamením pro společenství národů“ – uvádí dokument.

Synoda, kterou papež František označuje za nejcennější dědictví posledního koncilu, se definuje jako společná cesta laiků, pastýřů i římského biskupa.