14. 9. 2021
|Cestu na Slovensko zahájil papež v neděli 12. září setkáním se zástupci tamní Ekumenické rady církví na apoštolské nunciatuře. Poté se soukromě sešel se slovenskými jezuity.
„Spojuje vás úsek cesty, na kterém zakoušíte, jak je pěkné a zároveň těžké žít víru ve svobodě. Existuje totiž pokušení stát se znovu otroky – ne režimu, ale (upadnout do) ještě horšího otroctví, toho vnitřního,“ varoval papež v promluvě k zástupcům ekumenické rady s odkazem na Dostojevského Legendu o Velkém inkvizitorovi z románu Bratři Karamazovi. Setkání se účastnili představitelé jedenácti církví – mimo největší protestantskou církvi na Slovensku (Evangelickou církev augsburského vyznání, která má přes 316 tisíc členů) přišli zástupci pravoslavných, baptistů, metodistů, starokatolíků či husitů, předseda židovských obcí Richard Duda či trnavský arcibiskup Ján Orosch (Konference biskupů Slovenska má v radě status pozorovatele), píše Vatican News.
„Zde, ze srdce Evropy se můžeme ptát: Neztratili jsme my křesťané něco ze svého zápalu pro hlásání evangelia a prorocké svědectví? Osvobozuje nás pravda evangelia?“ tázal se papež a připomněl evangelizační horlivost apoštolů Slovanů, sv. Cyrila a Metoděje. „Kéž nám tito ‚předchůdci ekumenismu‘ pomohou pracovat na smíření rozmanitosti v Duchu Svatém,“ vyprošoval.
Podle Františka může víru na Slovensku obnovit kontemplace a akce. Kontemplace jakožto „charakteristický rys slovanských národů“ a akce „vedoucí křesťany ke sjednocení pod společným cílem – pomáhat lidem na okraji společnosti“. Na závěr papež vyjádřil naději na společné slavení eucharistie – a prozatím doporučil „společně přijímat Ježíše službou chudým“.
„Rodinné“ setkání plné vtipů a povzbuzení v době pandemie i úbytku duchovních povolání zažilo v neděli 53 slovenských jezuitů. Se spolubratry se papež na cestách potkává tradičně v soukromí. „Jako bychom potkali velmi dobrého přítele, se kterým je radost pobýt a nevnímat žádné překážky. Bylo to jako pohlazení,“ popsal jezuita Jozef Bartkovjak, šéf slovenské sekce Vatican News. A jezuita Jakub Garčár jej doplnil: „Papež je nádherně obyčejně lidský a bezprostřední, autentický, voní člověčinou.“ A dodal, že František obešel pro něj přistavené křeslo, vzal si židli a sedl si přímo mezi ně.