14.–20. září 2021

Papež František

14. 9. 2021

KRÁTCE

DĚTSKÉ UPRCHLÍKY PŘIJAL PAPEŽ minulý týden na vatikánském náměstí sv. Damase. Jejich útrapy ztělesňovala nadživotní loutka „Amal“, která putovala Evropou osm tisíc kilometrů od turecko-syrských hranic do britského Manchesteru v rámci divadelního festivalu „The Walk“. Svědectví jednoho z dětí, o které se stará římská Charita, si vyslechly desítky jeho vrstevníků z římských farností. „Mezi migranty jsou děti nejzranitelnější skupinou, protože jsou neviditelné a nemají hlas,“ podotkl kardinál Michael Czerny, československý rodák a podsekretář Sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, před nadcházejícím 107. Světovým dnem migrantů a uprchlíků (26. září).

15 TISÍC NANUKŮ DO ŘÍMSKÝCH VĚZNIC poslal papež. Doručil je tam jeho almužník, kardinál Konrad Krajewski. Osvěžení obdrželi trestanci věznic Regina Coeli v centru i Rebibbia na okraji města. Letošní léto bylo v Itálii jedním z nejteplejších – sicilské Syrakusy naměřily v srpnu 48,8°C.

SEKRETÁŘEM KONGREGACE PRO KLÉRUS se stal P. Andrés Gabriel Ferrada Moreira (52) – jeden z prvních chilských kněží, který svědčil o zločinech tamního sexuálního predátora Fernanda Karadimy (zemřel v červenci ve věku 90 let). Karadima byl roku 2011 Vatikánem usvědčen ze zneužívání nezletilých i své duchovní autority v 80. letech. Papež jej roku 2018 laicizoval.

ŠESTÝ BISKUP BYL VYSVĚCEN V ČÍNĚ v rámci Prozatímní dohody s Vatikánem z roku 2018. Františkán Francis Cchuej Čching-čchi od minulého týdne vede diecézi Wu-chan, papež jej jmenoval v červnu.

PŘED „PROROKY ZKÁZY, kteří hlásají, že zasvěcený život v církvi vyhasíná“, varoval Svatý otec bosé karmelitány, které přijal minulý týden u příležitosti jejich generální kapituly v Římě. Vybídl je také, aby pamatovali na své kontemplativní charisma, protože rozjímání „chrání před pokušením psychologismů, spiritualismů a falešných inovací, které jsou projevem světského ducha“. A podobně povzbudil i klaretiny (členy společnosti Misionářů Neposkvrněného Srdce Panny Marie), kteří měli též generální kapitulu.