Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Červenec 2025
Červen 2025
Květen 2025
Duben 2025
Březen 2025
Únor 2025
Leden 2025
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Přílohy|Caritas|Technologie slouží k pomoci i za hranicemi

Technologie slouží k pomoci i za hranicemi

14. 9. 2021

Tisk

Mohlo by se zdát, že uprostřed rýžového políčka na chudém zambijském venkově není pro moderní technologie příliš místo. Opak je pravdou. Tamním farmářům pomáhají zvýšit výnosy a lépe odolávat změnám klimatu.

image:Image Technologie slouží k pomoci i za hranicemi
Produkce zeleniny v uprchlickém táboře Meheba. Snímky Charita ČR

V Gruzii jsou zase moderní zdravotnické IT systémy základem pro zajištění dostupnosti kvalitní primární zdravotní péče. Špičkové moderní technologie ale hrají nezastupitelnou roli i při zvládání recyklace odpadu v Mongolsku nebo obnově zdravotnického vybavení v poválečném Iráku.

Vytisknout kus inkubátoru

V Iráku sužovaném válkou je pro obnovu zdravotnické péče nutné funkční zdravotnické vybavení. Často stačí původní poškozené přístroje opravit. A při tom se uplatňují moderní technologie, jako jsou například 3D tiskárny, které umožňují třeba vytištění chybějících či poničených součástek. Charita Česká republika takto před nedávnem v iráckém Mosulu zajistila opravu jedenácti přístrojů v celkem čtyřech nemocnicích. Byly mezi nimi inkubátory, EKG snímače nebo rehabilitační zařízení.

Pro značnou část obyvatel Zambie hraje zásadní roli v obživě zemědělství. Rychle se měnící klima ale situaci tamních farmářů značně komplikuje a vnáší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Charita Česká republika dlouhodobě pomáhá zambijským rolníkům zvýšit výnosnost produkce, učí je efektivním metodám hospodaření a přináší zemědělské inovace.

Jednou z nich je intenzifikace rýže. Jde o ekologický postup pěstování této plodiny, díky němuž se sníží spotřeba vody a semen i pracnost, přitom se ale zároveň zvýší výnosnost. Intenzifikaci rýže nyní úspěšně využívají pěstitelé v uprchlických táborech Meheba a Mantapala.

Úplnou novinkou, kterou Charita Česká republika v Zambii představila, je mobilní aplikace, která poskytuje zemědělcům informace o počasí i další data důležitá pro efektivní hospodaření. Pomáhá jim správně plánovat setbu, péči o plodiny i sklizeň a vyvarovat se ztrát způsobených záplavami či suchem nebo různými škůdci. Aplikace vznikla ve spolupráci s českým start-upem Big Terra Alpha v rámci projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou.

Využití odpadu

Prudký růst, kterým Mongolsko za poslední dobu prochází, s sebou přináší i řadu problémů. Jedním z nich je hromadící se stavební odpad. V souvislosti s masivním přesunem lidí do měst zároveň vzrostla poptávka po výstavbě nového bydlení.

Charita Česká republika, která se v Mongolsku dlouhodobě věnuje ochraně životního prostředí, proto přišla s nápadem, jak využít stavební suť na výrobu cenově přijatelných stavebních materiálů a snížit tak uhlíkovou stopu. K tomu ale byly potřeba moderní technologie. Za podpory Evropské unie a ve spolupráci s výzkumným týmem na Mongolské univerzitě vědy a technologie Charita vyvinula a otestovala nový prototyp recyklovaného betonu vyrobeného právě ze stavební suti. Podařilo se také založit moderní laboratoř pro vývoj těchto materiálů.

Centrální evidence pacientů není jen sen

Gruzínské zdravotnictví potřebuje pomoc především ve venkovských regionech, kde je omezená dostupnost zdravotní péče. Snahou gruzínské vlády je, aby byla kvalitní primární péče o pacienty s běžně rozšířenými chronickými onemocněními, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a další nemoci srdce a cév, dostupná i v odlehlých oblastech. Ve spolupráci s gruzínským ministerstvem zdravotnictví zde zavádí Charita moderní zdravotnický IT systém, který pomůže v zemi monitorovat kvalitu poskytované zdravotní péče a standardizovat preventivní, diagnostické i léčebné postupy.

Systém slouží také jako centrální informační registr pacientů a poskytnuté zdravotní péče.

Inovacemi proti koronaviru

Moderní IT systémy se v Gruzii uplatnily i během pandemie covidu-19. Integrovaný elektronický laboratorní systém umožnil sledovat případy koronaviru a provedená testování; gruzínské vládě tak významně usnadnil monitorování šíření nákazy a zvládnutí pandemie. Jakmile došlo na očkování, využili Gruzínci výše zmiňovaný jednotný informační systém, který umožňuje objednávání i evidenci uskutečněných návštěv, k řízení elektronické fronty na očkování. Tím ale využití moderních inovací v rozvojové spolupráci nekončí. Jejich role je totiž i v místech, kde by člověk moderní technologie často nečekal, mnohdy nepostradatelná.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou