14. 9. 2021
|Honzík kvůli pandemii přišel o kamaráda. Těhotná Anna nemá vztah ke svému miminku. Co tyto dva odlišné příběhy spojuje? Muzikoterapie.
Hudba je citlivý terapeutický nástroj, a proto ji – jako jednu z mnoha inovativních služeb – nabízí svým klientům Poradna Magdala, služba Arcidiecézní charity Praha.
Honzíkovi se zhroutil svět
Stesk po kamarádovi může působit jako banální záležitost, v případě Honzíka tomu tak ale nebylo. Jen ve společnosti Františka dokázal na chvíli zapomenout na to, že doma ho čeká násilí a nadávky. Když mu parťák kvůli covidu na čas zmizel, Honzíkovi se zhroutil svět. Pomohli mu pracovníci Poradny Magdala, kam v té době docházeli jeho rodiče. Chlapci nabídli muzikoterapii. „Z hudebních nástrojů jsme postavili přítele Fandu a hráli s ním. Hlavu představoval buben, tělo kytara, ruce a nohy různé bicí nástroje. Honzík uvolnil stres ze sociální izolace,“ vysvětluje muzikoterapeutka Paula Nosari.
Muzikoterapeut se snaží u klienta vyvolat konkrétní reakce a pomáhá mu vyjádřit emoce, které neumí pojmenovat a mnohdy si je ani neuvědomuje. Hudba je zábavná, lidé se díky ní uvolní a dokážou předvést, jak se cítí. Jiné techniky umí simulovat krizové situace, na které se pak lze připravit a do budoucna je zvládat.
Muzikoterapie může pomoci dokonce i nenarozeným dětem. Důkazem toho je Anna. Do poradny přišla, když se jako těhotná rozešla se svým přítelem. Už nemohla dál snášet násilí z jeho strany a nedokázali se ani shodnout na výchově potomka. Anna přiznala, že k miminku, které čeká, nic necítí. „Na muzikoterapeutických sezeních maminka zpívala, hrála na nástroje, skládala originální písně pro dítě nebo jen poslouchala hraní muzikoterapeuta. Prožívala chvíle pohody, klidu a štěstí, při nichž rozvíjela svůj vztah k dítěti,“ vzpomíná na příběh se šťastným koncem terapeutka.
Poradna Magdala pomáhá lidem, kteří se potýkají s násilím, především v blízkých vztazích. Pokud jde o její nejmladší klienty, jejich častými pocity bývají agrese a vztek. I s nimi si muzikoterapie umí poradit – muzikoterapeut použije bicí nástroje. Hra na bubny je společensky přijatelný způsob, jak vybíjet energii. Když si dítě „uleví“ touto cestou v bezpečném prostředí, nehrozí, že si vybije zlost na lidech či v nevhodných situacích. Úleva od hněvu zklidní psychiku dítěte, sníží jeho stres a tím podpoří imunitní systém a celkově jeho zdravý rozvoj.
V roce 2020 se na Poradnu Magdala obrátily tři stovky lidí, kterým terapeuti poskytli přes 10 tisíc terapeutických sezení. Poradna pracuje s dospělými – oběťmi i agresory násilí – a také s dětmi.