14. 9. 2021
|Charitní zdravotní sestry a pečovatelky se už dnes neobejdou bez GPS navigace, když dojíždí za svými klienty. Současné komunikační nástroje používá Charita nejen ve spojení s pacienty a uživateli služeb, ale prostřednictvím moderních aplikací a platebních nástrojů pomáhá i řada dárců. Pandemie byla v tomto ohledu nositelem dalšího rozšíření těchto technologií.
Na začátku léta vsadili v hradecké Oblastní charitě při pořádání tradiční aukce omalovaných kamínků od známých výtvarníků a osobností také na internet. „Překvapilo nás, jaký měla internetová aukce pro naše Středisko rané péče Sluníčko ohlas. Dokázali jsme díky on-line prezentaci oslovit dárce jak z regionu, tak i z celé České republiky. Z jejího výtěžku můžeme obnovit didaktické pomůcky, které používají naše kolegyně při práci s handicapovanými dětmi v raném věku přímo v jejich rodinách,“ děkuje hlavní organizátorka akce Petra Zíková.
Letos si tak mohli lidé pořídit například omalovaný kamínek od výtvarníka Michaela Rittsteina, zpěvačky Soni Červené, herce a komika Jiřího Suchého i od řady začínajících a mladých umělců.
Kamínková benefice má už desetiletou tradici, a tak si našla i své sběratele. Originální omalované kamínky od dobrovolníků a veřejnosti jsou také vždy k zakoupení v Šimkových sadech v době hradeckého divadelního festivalu. Více o akci na www.charitahk.cz.
Pomáhat nemocným s komunikací na dálku mohlo letos začít Dobrovolnické centrum v Kutné Hoře. Uspělo totiž v grantové výzvě T-Mobilu s projektem „S babi na drátě“.
Díky finančním prostředkům mohli zakoupit tablety a notebooky do dobrovolnického programu na pomoc pacientům v kutnohorské a čáslavské nemocnici. Zatímco děti i ekonomicky aktivní dospělí umí pracovat s tabletem nebo zavolat přes WhatsApp či FaceTime, u starších lidí je vztah k moderním technologiím komplikovaný. O to víc, pokud jsou pacienty v nemocnicích. Díky týmu mladých dobrovolníků, kteří fungují jako společníci pro pacienty oddělení, a přes sociální pracovnice se podařilo zprostředkovat spojení s rodinami pacientů i v době zpřísněných protiepidemických opatření. „Pacienta domů odvézt nemůžeme, ale díky projektu ,S babi na drátě´ můžeme na chvíli dovézt domov k němu. Pokud je pacient osamělý a rodinu nemá, využívá dobrovolník pro práci s klientem notebook k procvičování paměti nebo zlepšení orientačních schopností,“ přibližuje další využití moderní techniky v Charitě Marcela Mommersová z Oblastní charity Kutná Hora. Bližší informace o tomto projektu se dozvíte na www.kh.charita.cz.
Koronakrize vyvolala ještě větší boom moderních aplikací typu Pomáhej pohybem, při kterých se sčítají kilometry charitativních běhů. Takové akce pořádají Charity v Poličce, Nových Hradech u Skutče, v Ústí nad Orlicí a dalších regionech. Aktuálně se připravuje „Den pomoci pro Klárku“, který se uskuteční v úterý 28. září v Příluce u Nových Hradů. Výtěžek akce bude věnován na kompenzační pomůcky pro roční holčičku s vrozenou vývojovou vadou, více na www.novehrady. charita.cz. Milovníci malebné krajiny podhůří Orlických hor se zase mohou na podzim zapojit do benefice „Pomáhám během celý říjen“ pro Domácí hospic Alfa-Omega. Akci pořádá Oblastní charita Ústí nad Orlicí pod záštitou senátora Ing. Petra Šilara. Více informací a registrace na www.pomahamebehem.cz.