31. srpna–6. září 2021

Krátce

31. 8. 2021

image:Image Patriarcha Bartoloměj na Ukrajině.
Patriarcha Bartoloměj na Ukrajině. Snímek AsiaNews

O MODLITBU, PŮST A POKÁNÍ na podporu Afghánců požádal po nedělním Andělu Páně papež František. K pomoci Afgháncům vyzval evropské lídry italský episkopát, polská církev pak na neděli 5. září stanovila celonárodní „Den solidarity s Afghánci“, kdy se spojí modlitby za mír s materiální pomocí. Ve spolupráci s Caritas Pákistán pomůže polská Charita urgentně 1500 uprchlým rodinám. Duchovní, materiální či psychologickou pomoc poskytne i běžencům na svém území. Z Afghánistánu evakuovala své misionáře i některé klienty charitních domů řada kongregací. Například Misionářky lásky Matky Terezy přiletěly do Říma i se 14 postiženými dětmi ze svého sirotčince. Podle seznamu mezinárodní organizace Open Doors je Afghánistán pro křesťany druhou nejhorší zemí k žití, hned po Severní Koreji. Počet křesťanů před nynějším návratem Tálibánu organizace odhadla na asi 10 tisíc (z 38milionové afghánské populace).

O „ZNEPOKOJUJÍCÍ SITUACI“ na polsko-běloruské hranici, kterou se pokoušejí překonat stovky běženců, promluvili polští biskupové z Rady pro migranty, turismus a poutě. Vyzvali k solidaritě s těmito lidmi zvláště z Iráku a Afghánistánu a k respektování mezinárodních závazků vůči osobám ucházejícím se o azyl. Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil běloruské úřady, že migranty nutí překročit hranice jako součást plánu destabilizovat Polsko v odvetě za sankce, které EU uvalila na běloruský režim po jeho loňských brutálních zásazích vůči protilukašenkovským demonstrantům.

NEZÁVISLOST UKRAJINY I UKRAJINSKÉ PRAVOSLAVNÉ CÍRKVE oslavili v uplynulých dnech Ukrajinci během 30. výročí obnovení státnosti. Jako zvláštní host přijel ekumenický konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. Spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem slavil v katedrále Boží moudrosti v Kyjevě liturgii. Prohlásil, že jde o významný den, „protože všichni oslavujeme nezávislost Ukrajiny a zároveň nezávislost její pravoslavné církve“, která „je přirozeným plodem státní suverenity Ukrajiny“. Autokefalita (samostatnost) ukrajinské pravoslavné církve byla vyhlášena roku 2019. Oslavy na Ukrajině v dalších dnech zahrnovaly i mezináboženské modlitební setkání za účasti politických představitelů a reprezentantů dalších církví. Vatikán zastoupil kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce.