31. srpna–6. září 2021

Slovenští biskupové zvou

31. 8. 2021

Pastýřským listem se obracejí slovenští biskupové k poutníkům, kteří se připojí k nadcházející papežské návštěvě na Slovensku. „Jaká je motivace cesty Svatého otce, to už sám řekl: posilovat bratry ve víře,“ připomínají v něm. „V síle přítomného okamžiku budeme – vedeni Duchem Svatým – vnímat výjimečnost papežova poslání,“ pokračují s upřesněním, v jakých rolích poutníci Františka potkají: „Jako Kristova velekněze při slavení mše sv. v Šaštíně a božské liturgie sv. Jana Zlatoústého v Prešově. Jako pontifika – stavitele mostů během ekumenického setkání s představiteli církví a u památníku holokaustu v Bratislavě. Jako dobrého pastýře periferií mezi sestrami Matky Terezy v Petržalce a Romy na Luníku. Jako bratra a učitele i apoštola před biskupy, kněžími a zasvěcenými osobami v bratislavské katedrále sv. Martina i před mladými na košickém stadionu Lokomotiva,“ vypočítávají biskupové.

Poté shrnují: „Všude budeme papeže Františka vnímat jako Petra – Skálu: vždyť všichni potřebují vědět, co nám Bůh zjevil, čemu je třeba věřit, co od nás Bůh žádá a jak máme jednat, především v otázce víry a mravů, což je nenahraditelná role papeže.“ Biskupové závěrem vyzývají k osobní účasti na setkáních, aby se „vytvořilo společenství jednoty bratří a sester, kteří chtějí s Marií a Josefem kráčet za Ježíšem,“ jak zní motto Františkovy návštěvy.