29. června–5. července 2021

Středověký originál v Česku

28. 6. 2021

image:Image 600. výročí vzniku Lipnické bible oslavila na Lipnici 27. června ekumenická bohoslužba Kalich smíření. Navázala na nedávnou Iniciativu smíření na pražské Bílé hoře. Sloužil ji bude P. Radek Maláč a emeritní předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý, připojili se želivští premonstráti. Snímek Courtesy Museum of the Bible Collection. All rights reserved. Copyright Museum of the Bible, 2021

Po šesti stech letech se na místo svého vzniku vrátil cenný rukopis tzv. Lipnické bible. Na hradě Lipnice nad Sázavou je originál k vidění do 30. srpna. Latinský rukopis velkoryse zapůjčilo washingtonské Muzeum Bible, které jej nyní vlastní. „Lipnická bible je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Její unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je,“ zdůraznil Ladislav Langpaul z pořádajícího Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Kodex obsahuje Starý zákon a několik dalších textů, výtvarný doprovod i množství vpisků, jak verše vykládat v dobových náboženských sporech. „S velkou pravděpodobností ji užívaly obě znepřátelené strany, takže knihu můžeme brát i jako symbol inspirující smíření v Čechách,“ dodal Langpaul.

Rukopis byl dokončen na Lipnici v roce 1421 a jeho objednavatelem či snad autorem byl muž jménem Matouš z Lipnice. Toto a mnoho dalšího se lze dozvědět na výstavě Příběh Lipnické bible ve druhém patře hradního Th urnovského paláce. Zároveň vychází odborná kolektivní monografie pod vedením medievalistky Lucie Doležalové Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Po skončení hlavní turistické sezony se originál Lipnické bible představí v Zrcadlové kapli Klementina v Praze, a to od 1. do 15. září.

Příběh Lipnické bible.

Státní hrad Lipnice nad Sázavou, 26. 6. – 30. 8. 2021