15.–21. června 2021

Mariánská Týnice je konečně úplná

14. 6. 2021

Dostavba východního ambitu bývalého cisterciáckého kláštera v Mariánské Týnici, kde sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska, byla právě dokončena. Po třech stech letech se tak podařilo uskutečnit návrh Jana Blažeje Santiniho – Aichla.

image:Image Výstava 100 let obnovy Mariánské Týnice je k vidění v nově dostavěném východním ambitu někdejšího kláštera, kde dnes sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska.
Výstava 100 let obnovy Mariánské Týnice je k vidění v nově dostavěném východním ambitu někdejšího kláštera, kde dnes sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. Snímek Daniel Stráník

Světoznámý architekt svůj projekt kvůli josefínským reformám dokončit nesměl. „Dříve jsem jako čelo areálu vnímal probošství, oblast za kostelem byl takový zadní dvorek. Teď, když je stavba doplněna o druhý ambit a schodiště, stojím před průčelím a kostel mi doslova jde vstříc, ambity tvoří otevřenou náruč, která vítá návštěvníky. Tak to mělo podle Santiniho být,“ líčí architekt Jan Soukup, který vykonával autorský dozor stavby. Od 5. června je v dostavěném ambitu k vidění panelová výstava 100 let obnovy Mariánské Týnice. „Expozice zachycuje celou historii obnovy areálu od roku 1920, kdy se zřítila kupole kostela Zvěstování Panny Marie. Snahy o záchranu Mariánské Týnice, v jejichž čele stál architekt Hanuš Zápal a historik Ladislav Lábek, zabraňovaly další devastaci až do roku 1948,“ popisuje Václav Podestát, zástupce ředitelky muzea a kurátor.

V letech komunistické totality zde bylo sice zřízeno muzeum, ale objekt nijak opravován nebyl. Až před třiceti lety se začalo navazovat na to, co za první republiky započalo. Byly osazeny věže nad probošstvím, opravena kupole kostela i fasády. Dostavba východního ambitu završila proces znovuzrození architektonického skvostu i duchovního místa.

„Oficiálně bude ambit otevřen 1. července, kdy jej slavnostně požehnají kardinál Dominik Duka s biskupem Tomášem Holubem,“ doplňuje Václav Podestát.