15.–21. června 2021

Biskup vyznamenal manžele Ženíškovy

14. 6. 2021

image:Image Manželé Pavla a Karel Ženíškovi přebírají ocenění.
Manželé Pavla a Karel Ženíškovi přebírají ocenění. Snímek Jiří Strašek

Pavlu a Karla Ženíškovy zná snad každý, kdo je nějak zapojen do života církve v Plzni. Oni sami podporovali církevní aktivity ještě v době totality, kdy to nebylo bezpečné počínání, a aktivně pracovali pro církev i po vzniku plzeňské diecéze. Za to vše jim biskup Tomáš Holub udělil ocenění při diecézní pouti 5. června v katedrále sv. Bartoloměje.

„Nic mimořádného jsme nedělali, když to bylo možné v mladším věku, veškeré konání ve službě církve jsme považovali za samozřejmé,“ skromně komentuje Pavla Ženíšková, která například do svazku manželského vypravila duchovně stovky snoubenců.

Při ocenění byli přítomni i jejich děti Karolína, Marek a Ondřej, jen syn Pavel, kněz, nemohl přijet kvůli pandemickým opatřením z Říma.

Karel pracuje v Salesiánském středisku mládeže od jeho vzniku, navíc je dlouholetý skaut a hudebník. Pavla působila na plzeňském arciděkanství jako pastorační asistentka a i v důchodu pomáhá, kde je třeba.

„Děkujeme především Bohu, že nás zvláštními cestami vedl, že jsme mohli poznávat kněze, kteří nás formovali. Že na nás měli vliv i přátelé ve společenství, kteří s námi nesli dobré i zlé. Děkujeme našim dětem, že s námi měly trpělivost, když jsme pořádali modlitební společenství a další akce, jezdili na fary, což se jim nemuselo zamlouvat,“ vzpomínají s vděčností Ženíškovi.