9.–15. července 2024

Liturgická roucha pro Notre-Dame od návrháře

Ze světa

9. 7. 2024

U příležitosti příprav prosincového znovuotevření katedrály Notre-Dame, pět let po požáru, pařížská arcidiecéze představila nová liturgická roucha. A protože jde o Francii, zadání dostal návrhář - slavný Jean-Charles de Castelbajac.

image:Image Jáhenské dalmatiky, ornát a mitra pro arcibiskupa.
Jáhenské dalmatiky, ornát a mitra pro arcibiskupa. Vizualizace Jean-Charles de Castelbajac

„Svou tvorbou doprovázel už oslavy Světového dne mládeže v roce 1997 a svou náklonnost k diecézi projevil při mnoha příležitostech. Těší mě, že se připojil k Ateliéru Notre-Dame, který sdružuje řemeslníky a umělce, jejichž talent přispěje k radosti ze znovuotevření katedrály,“ uvádí pařížský arcibiskup Laurent Ulrich.

Jde o snahu propojit „vznešenou prostotu liturgie, vážnost tohoto symbolického místa a podněty současné tvorby“ - píše se v tiskové zprávě arcidiecéze. Je zvykem, že do pařížské katedrály dodávají roucha velcí návrháři jako dar.

„Jsem poctěn, že mohu znovu dát své zkušenosti do služeb církve a podílet se na záři Notre-Dame,“ říká pak návrhář a uvádí, že při práci se inspiroval samotným chrámem: pozlaceným křížem nebo barevnými vitrážemi s dominující modrou, žlutou, červenou a zelenou. Roucha od Castelbajaka jsou jinak bílá a určená pro hlavní liturgické svátky (jako Vánoce, Velikonoce, svátky Panny Marie či Všech svatých). Očekává se, že znovuotevření se zúčastní na 700 celebrantů, tolik se tedy šije i oděvů - od arcibiskupských po jáhenské. Slavnostní období znovuotevření potrvá do Letnic (8. června) 2025, poté dostane každá z farností arcidiecéze jeden ornát na znamení jednoty s mateřským chrámem.