9.–15. července 2024

Sekali dříví a myli okna

Z domova

9. 7. 2024

Natírání plotů, příprava dříví na zimu, sekání trávy nebo mytí oken -nejen s těmito domácími pracemi dobrovolně pomáhalo v Krásné Lípě 150 mladých lidí ze všech koutů České republiky.

image:Image Mladé lidi kromě toho, že mohli pomoci, těšilo i to, že se mohli s místními pobavit a poznat jejich životní osudy.
Mladé lidi kromě toho, že mohli pomoci, těšilo i to, že se mohli s místními pobavit a poznat jejich životní osudy. Snímek Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

Letošní patnáctý ročník dobrovolnické brigády Summerjob se konal o prvním červencovém týdnu ve Šluknovském výběžku. Stejně jako v minulých letech i letos mladí dobrovolníci nezištně pomohli ve více než stovce domácností. „Chceme ukázat, že i dnes se najdou lidé, kteří zadarmo poskytnou svůj čas a energii těm, kteří je potřebují,“ říká Lucie Procházková, koordinátorka poptávky po práci.

Každý den zavítali mladí po skupinkách k rodinám, starším nebo nemocným lidem, kde kromě odvedené práce byli mnohdy lidé vděční i za přítomnost někoho, s kým si mohou popovídat. „Zaujala mě propojenost napříč generacemi a sdílení životních radostí i starostí místních obyvatel uprostřed všedního dne,“ říká účastník Vojtěch Orlík z ostravsko-opavské diecéze, který se účastnil Summerjobu poprvé. „Budu ještě dlouho vzpomínat na práci kolem baziliky Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, kde jsme pomohli místní kostelnici, která je na práci kolem baziliky sama,“ svěřuje se pak Andrea Šebelová, která do Krásné Lípy přijela až z Brna.

„Summerjob je akce, ve které obdivuji hlavně nadšení a chuť pracovat bez nároku na odměnu. Vidím, že kromě setkání tato akce mladé formuje a posouvá. Rád bych po zbylých 51 týdnů v roce žil s takovým nadšením, jako tomu bylo tento týden na Summerjobu,“ popisuje Jiří Baňka, který je součástí více než dvacetičlenného organizačního týmu. Každý den organizátoři pro dobrovolníky a místní obyvatele připravili kulturní program.