Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Osamělost se může stát nemocí

Obsah:

Úvod Téma

Osamělost se může stát nemocí

19. 12. 2023

Tisk

Sváteční atmosféra o Vánocích pomáhá posilovat rodinnou pospolitost, ale také zvýrazňuje opuštěnost těch, kteří jsou sami. Jak si zůstat nablízku?

A nemusí jít jen o fyzickou samotu, horší může být pocit, že nikoho nezajímám, ani nejbližší rodinu, která třeba udržuje jen formální kontakt. „Skartace – to je to pravé slovo. Pohrdáme starými lidmi a odepisujeme je ze života, vytěsňujeme je stranou, vyhazujeme,“ vyjádřil to velmi přímočaře papež František, který na jaře 2022 věnoval celý cyklus katechezí o seniorech a naléhavě vybízí k udržení pouta mezi generacemi.

Současný životní styl se liší od dob, kdy spolu rodiny v několika generacích žily a hospodařily. Nebyla to žádná idyla, jak třeba popisuje třeba Karel Václav Rais ve svých Výminkářích, mnohdy se do popředí dostala ekonomická stránka před vztahy. V době sociálního státu to už není tak aktuální, ale možná se zase vytratil kus osobní odpovědnosti za starší členy rodiny. Vnímá to i papež: „Navzdory veškerému hmotnému zajištění, které bohatší a zorganizované společnosti seniorům poskytují a na něž zajisté můžeme být pyšní, mám pocit, že zápas o splatnost oné zvláštní formy lásky, jíž je úcta, je dosud nedostatečný a nevyzrálý,“ prohlásil v katechezi z dubna 2022.

Kdo je můj bližní?

Blízkost církve ke starým lidem patří k tématům, která František během svého pontifikátu zdůrazňuje opakovaně. V roce 2021 zavedl Světový den prarodičů a seniorů, který se slaví vždy čtvrtou neděli v červenci kolem svátku sv. Jáchyma a Anny, Ježíšových prarodičů. Vyhlášení předcházel mezinárodní pastorační kongres zaměřený právě na seniory, na němž papež prohlásil: „Stáří není nemoc, nýbrž privilegium. Nemocí se ovšem může stát osamělost.“ Pokud jako křesťané uvažujeme nad tím, jak si zůstat nablízku, nemůžeme myslet jen na starší a osamělé ve vlastní širší rodině. Nelze opominout, že Ježíš odpověděl na otázku zákoníka „a kdo je můj bližní?“ podobenstvím o milosrdném Samaritánovi (Lk 10, 25-37). O příbuzenství a rodinné vazby v něm vůbec nejde, naopak klíčovou roli hraje milosrdenství prokázané úplně cizímu člověku, krvácejícímu na okraji cesty. Není divu, že toto podobenství je zmíněno v anketě, kde se ptáme různých lidí, kteří mají zkušenost s pomocí potřebným, kdo je pro ně blízký člověk a z čeho tato blízkost vychází. Odpovídá třeba studentka brněnské fakulty v Brně, členka spolku Medici na ulici, který za poskytování zdravotnické péče lidem bez domova obdržel letošní Cenu Celestýna Opitze udělovanou řádem Milosrdných bratří za vzor v péči o nemocné a potřebné lidi.

Samota i ku prospěchu

V úvahách o blízkosti a osamocenosti nelze zapomenout na kněze. Píše o tom P. Josef Hurt, který má za sebou službu na odlehlém Podbořansku v litoměřické diecézi. Zmiňuje paradox, kdy o víkendu kněz spravující několik farností neví, kam dřív skočit, aby v týdnu neměl komu posloužit. „Zároveň samota může být místem modlitby a studia i zdrojem dobrého působení,“ připomíná Josef Hurt ve svém textu.

A psycholožka Lenka Šulová, která se zaměřuje zejména na vztahy prarodičů s vnuky, v rozhovoru zase poukazuje na to, že ačkoli současný životní styl v něčem nenahrává blízkosti mezi generacemi, různé technické vymoženosti ji zase usnadňují. „Klíčová je dobrá vůle,“ uvádí psycholožka k základní otázce, zda si v dnešní době umíme zůstat nablízku.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou