21.–27. listopadu 2023

Představený jezuitů v ČR

Z domova

21. 11. 2023

Minulý týden hostili čeští a moravští jezuité svého generálního představeného – P. Artura Sosu, který pochází podobně jako papež František z Jižní Ameriky. Jen místo Argentiny se narodil a velkou část života působil ve Venezuele.

image:Image P. Arturo Sosa (zcela vpravo) se potkal se studenty škol, které vedou jezuité.
P. Arturo Sosa (zcela vpravo) se potkal se studenty škol, které vedou jezuité. Snímek František Ingr / Člověk a Víra

Jezuitský „generál“ se v ČR postupně setkal se všemi spolubratry, kteří žijí a působí v komunitách v Olomouci, v Brně, na Hostýně, na Velehradě, v Praze a v Děčíně. Na Hostýně se potkal i s biskupem Josefem Nuzíkem. V Brně a v Praze sloužil mši svatou pro studenty a následně odpovídal na jejich dotazy. Na Velehradě besedoval se studenty Stojanova gymnázia a v Děčíně se žáky základní školy. Během návštěvy oslavil i své 75. narozeniny.

Kreativní práce s mládeží

„Byla to moje první návštěva České republiky. Chtěl jsem tak vidět co nejvíce z toho, co zde jezuité dělají. Je rozdíl, když čtete reporty, anebo to vidíte na vlastní oči,“ uvedl při rozhovoru pro KT. Jezuitů není v Česku oproti jiným zemím mnoho, zato je podle Artura Sosy jejich pastorace velmi kreativní. „Líbí se mi především jejich práce s mladými lidmi. S těmi jsem se zde mohl potkat i já. Bylo velmi zajímavé slyšet, o čem přemýšlejí a co mají ve svých srdcích,“ dodal.

Jezuité nyní podle svého představeného promýšlejí, jak správně reagovat na proměny ve společnosti, především na sekularizaci. „Křesťanství není závislé na jediné kultuře, může být součástí kterékoliv. Jen musíme být s lidmi v kontaktu, ukazovat evangelium ve správném světle,“ připojil a vyzdvihl také důraz na sociální spravedlnost: „Nemůžeme být muži a ženami víry, a zároveň nebýt vnímaví k potřebám lidí kolem nás.“ V rozhovoru, který vyjde v některém z následujících vydání KT, se Arturo Sosa zastavil také u synodálního procesu, který považuje za přelomový moment pro fungování církve a dovršení „epochální změny“, kterou zahájil 2. vatikánský koncil.