21.–27. listopadu 2023
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Svobodu je třeba chránit

Z domova

21. 11. 2023

|
Tisk
|

Svoboda je křehká, je třeba o ni neustále pečovat, shodli se představitelé církví, když kolem 17. listopadu připomínali její cenu.

image:Image Po děkovné mši se věřící s biskupem Janem Baxantem vydali na Národní třídu k památníku 17. listopadu.
Po děkovné mši se věřící s biskupem Janem Baxantem vydali na Národní třídu k památníku 17. listopadu. Snímek Jana Podhorská

Křesťané se potkali přímo v Den boje studentů za svobodu v kostele sv. Jakuba v centru Prahy, aby poděkovali Bohu a sv. Anežce za 34 let svobody. Pak se vydali k památníku 17. listopadu na Národní třídu. „Získaná svoboda i jako Boží dar, vyprošený a zprostředkovaný tak mnohými, nám může docela rychle a lehce zmizet, když ji budeme chápat jako samozřejmost, nebudeme o ni pečovat, a navíc ji nebudeme dopřávat svým bližním. A pak se snadno i nám může přihodit, že se nám nesení svobody stane obtížným, když si bláhově vybavíme domnělou, avšak jistě zrádnou lehkost minulého režimu,“ varoval v kázání litoměřický biskup Jan Baxant, který mši celebroval. „Svatá Anežka Česká a celé české nebe nám připomínají velké Hospodinovy skutky. Vedou nás k uvědomění, že žít svobodně znamená být zodpovědnými a ohleduplnými. Prostě dospělými lidmi a křesťany,“ doplnil biskup. Akci s mnohaletou tradicí organizují pražský radní Jan Wolf s hercem Janem Potměšilem a Janem Sixtou. Účastnili se jí i politici především z KDU-ČSL a další veřejnost.

Biskup Václav Malý, jeden z protagonistů sametové revoluce, vybídl: „Leckdy jsou pochopitelné různé stížnosti na obtížné životní okolnosti, ale není zdravé se uzavřít do pasti stálého naříkání a podlehnout skepsi,“ napsal na svém Facebooku s tím, že povzbuzeni odvahou druhých dokážeme jít dál. To vnímá jako memento 17. listopadu.

Za svobodu děkovali i věřící v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně či na Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. A také v Olomouci při studentské mši sv. v rámci oslav 450. výročí zdejší univerzity. Bohoslužbě v sídle akademické farnosti u Panny Marie Sněžné byli přítomni také zástupci Univerzity Palackého. Celebroval ji biskup Josef Nuzík a kázal P. Miroslav Herold SJ.

„Na letošním výročí naší univerzity, kterou v roce 1573 založili a poté dvě stě let vedli jezuité, mě těší také to, že i po staletích zde církev má díky teologické fakultě důstojné místo a skrze ni pomáhá dotvořit nejen v akademickém světě ucelený pohled na svět a život,“ shrnul pro KT biskup Nuzík: „A při výročí sametové revoluce si zase rád připomínám, že k politické změně došlo díky studentům, a tento úkol hledat svobodu pro cosi vyššího mají také dnešní studenti.“ Stříbrnou medaili brněnské Masarykovy univerzity převzal v předvečer 17. listopadu Mons. Karel Skalický, významný představitel římského exilu. „Pro mou generaci představuje mimořádnou osobnost, která v 70. a 80. letech pomáhala udržovat v Československu naději,“ řekl prorektor univerzity Jiří Hanuš při programu Křehká svoboda.

„Jsem přesvědčen, že modlitba je síla. Budu se modlit za úspěch Masarykovy univerzity,“ reagoval na ocenění 89letý Karel Skalický a pro KT se zamyslel: „Svoboda spočívá v tom, že svou schopnost chtít cokoli, co se mi zalíbí, musím pro něco nasadit, být pro něco, k něčemu svobodný. Je to svoboda sebe-nasazení pro nějakou hodnotu. A ta je křehká, protože záleží do značné míry na tom, jak toto nasazení člověk vydrží.“

Cena pro kněze i disidentku

Organizace Paměť národa v Národním divadle ocenila pět osobností, které se takto nasadily. Mezi nimi ukrajinského pravoslavného kněze Vasyla Vyrozuba z loňské výpravy pro těla vojáků z Hadího ostrova, kteří se odmítli vzdát Rusům. Tým padl do zajetí, kde Vyrozuba mučili. Prožil tak 70 dní, než byl vyměněn za ruské zajatce. Cenu získala i Mária Šidová, která se svými blízkými v 50. letech pomáhala pronásledovaným. Ukrývali i kněze Jána Hutyru, který uprchl z vězení. Policie jej vypátrala a zatkla i Šidovou, která skončila na rok a půl v lágru. Při přebírání ceny řekla, že jako mladá svou perzekuci nebrala tragicky, byla naopak ráda, že tím zachránila před trestem své rodiče.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou