28. prosince–3. ledna 2022

Papež František napsal povzbuzení Katolické teologické fakultě UK

Publicistika

28. 12. 2021

Svatý otec odpovídá na dopis děkana pražské KTF UK. Studenty, vyučující a zaměstnance fakulty v něm povzbuzuje v dalším díle, žehná jim a ujišťuje o modlitbách.

„Opětuji Váš srdečný pozdrav. Chci Vám vyjádřit uznání za všechnu činnost, jíž se už tolik let s kompetentním a láskyplným nasazením věnujete při studiu témat a problémů v různých oblastech teologie,“ píše papež František v odpovědi děkanovi pražské Katolické teologické fakulty UK Vojtěchu Novotnému. Ten mu zaslal vzkaz prostřednictvím kardinála a velkého kancléře fakulty Dominika Duky u příležitosti nedávné návštěvy českých a moravských biskupů ad limina v Římě. Svatého otce v něm prosil o povzbuzení pro další činnost.

„Hlavním úkolem fakulty je přivádět ke zralejšímu a kvalifikovanějšímu poznání víry, které připraví absolventy na úkoly nové evangelizace,“ zdůrazňuje papež v listu, který děkan zveřejnil minulý týden. A dodává: „Chtěl bych Vás v tomto díle povzbudit, neboť jeho smyslem je nabídnout zjevené poselství v dnešním kulturním kontextu, a to na vysoké úrovni teologického studia a s velkou vědeckou, lidskou a duchovní kompetencí.“

Pokračujte s důvěrou ve svém poslání

Pražskou fakultu založili v letech 1347–1348 papež Klement VI. a král Karel IV. „Doufám, že bude s důvěrou pokračovat ve svém poslání – v souladu s teologickou perspektivou Druhého vatikánského koncilu a jako ta, která je vnímavá vůči univerzální církvi a která podporuje setkávání s kulturními a sociálními podněty, jež přinášejí nové generace,“ přeje si papež. Závěrem dopisu s požehnáním ujišťuje o modlitbách, o něž také prosí. Celé znění je na webu ktf.cuni.cz.