7.–13. prosince 2021

Pařížskou arcidiecézi povede administrátor

Ze světa

7. 12. 2021

Papež František přijal 2. prosince rezignaci pařížského arcibiskupa Michela Aupetita a do čela největší francouzské arcidiecéze jmenoval dočasně jako apoštolského administrátora někdejšího předsedu Francouzské biskupské konference Georgese Pontiera (78). „Člověk, jehož pověst byla takto veřejně poškozena, už nemůže řídit (diecézi),“ vysvětlil papež své rozhodnutí při návratu z apoštolské návštěvy Řecka, jak napsal deník La Croix. „Rezignaci arcibiskupa Aupetita jsem přijal nikoli na oltář pravdy, ale na oltář pokrytectví,“ dodal František.

Arcibiskup Aupetit (70) svůj úřad vložil do jeho rukou 26. listopadu poté, co týdeník Le Point publikoval obsáhlý článek zpochybňující jeho styl řízení diecéze a osobní život (viz KT 49) a vyvolal proud útoků a spekulací. Arcibiskup pochybení popřel, rezignaci však nabídl pro uklidnění a jednotu v diecézi. „Útoky na mou osobu mě velmi rozrušily. Dnes však je – Bohu díky – mé srdce pokojné,“ reagoval v prohlášení, které po svém odvolání zveřejnil na webu arcidiecéze. Požádal o odpuštění ty, které mohl zranit, a poděkoval za podporu a modlitby. „Nedívejte se na arcibiskupa, dívejte se na Krista,“ povzbudil poté větou ze svého prvního kázání v úřadu pařížského arcibiskupa v lednu 2018.

Předseda francouzského episkopátu, arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort prostřednictvím Twitteru odcházejícímu kolegovi vyslovil „bratrskou úctu“ a ocenil jeho příspěvek francouzské církvi. „Doufáme, že budeme i nadále těžit z jeho lásky ke Kristu a jeho starostlivosti o zranitelné,“ vzkázal Moulins-Beaufort.

Michel Aupetit je původně lékař, knězem se stal až ve 44 letech. Jako pastýř a autor knih se zaměřuje zvláště na otázky bioetiky. S Pařížany se oficiálně rozloučí mší sv. 10. prosince.