7.–13. prosince 2021

Ze světa

7. 12. 2021

KRÁTCE TISÍC DELEGÁTŮ Z CELÉ LATINSKÉ AMERIKY a Karibiku zasedalo živě i online od 21. do 28. listopadu v Mexico City. Debatní shromáždění bylo naplánováno už po synodě o Amazonii (2019); podle komentátorů šlo o první „ochutnávku“ biskupské synody o synodalitě. O směřování místních církví diskutovaly dvě stovky biskupů, 400 kněží a 400 laiků (zatím historicky nejvíce) a přijali závazek „otevírat nové misijní cesty směrem ke geografickým a existenčním periferiím“. Shodli se na dvanácti bodech – od posílení úlohy mladých lidí v církvi přes aktivnější podíl žen v církevní službě a rozhodování po obranu života a lidské důstojnosti nebo ochranu práv domorodých obyvatel. Shromáždění zopakovalo, že synodalita „není přechodný výstřelek ani prázdný slogan“, ale je to podstata církve, která umožňuje celému Božímu lidu kráčet společně. V únoru navážou na toto kontinentální zasedání synodální shromáždění v jednotlivých zemích.

NA ONEMOCNĚNÍ Z KORONAVIRU zemřel nedávno jmenovaný apoštolský nuncius při Evropské unii Aldo Giordano (67). Arcibiskup Giordano byl v letech 1995–2008 generálním sekretářem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), poté zastával úřad stálého pozorovatele Svatého stolce při Radě Evropy. Od roku 2013 působil jako apoštolský nuncius ve Venezuele. Do čela nunciatury při EU byl jmenován 8. května letošního roku. Covidem se arcibiskup Giordano nakazil v září, od října pak byl v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče. „Za několik měsíců od svého jmenování v nás všech zanechal trvalou stopu. Vedla ho velká touha přispět katolickým pohledem k evropskému projektu a každý okamžik od svého nástupu do Bruselu věnoval rozvoji lidských a diplomatických vztahů,“ kondoloval jménem Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) její předseda, lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich.

VE VĚKU 69 LET ZEMŘEL PHIL SAVIANO, americký hlas obětí zneužívání v církvi, u nás známý díky oscarovému filmu Spotlight z roku 2015. V jedenácti letech zažil zneužití ze strany svého tehdejšího zpovědníka. V dospělosti se pokládal za „uzdravujícího se katolíka“ a založil v Nové Anglii pobočku organizace SNAP na pomoc obětem a za potrestání viníků. Sehrál ústřední roli při rozkrývání sítě agresorů v bostonské arcidiecézi novináři z investigativního týmu Spotlight, které vyústilo v rezignaci hlavy arcidiecéze kardinála Bernarda Lawa a odškodnění mnoha obětem. „Podělil se s námi také o svůj vlastní srdcervoucí příběh zneužívání a vdechl nám neochvějné odhodlání, které jsme potřebovali, abychom tento strašlivý příběh rozlouskli,“ ohlédl se jeden z týmu, Mike Rezendes. Saviano trpěl nemocí AIDS, bezprostřední příčinou smrti však byla rakovina žlučníku. Pohřeb se konal minulý pátek v kostele sv. Denise v Douglasu ve státě Georgia.