7.–13. prosince 2021

Salve o lidském bratrství

7. 12. 2021

Zatím poslední Františkově encyklice Fratelli tutti (2020) se věnuje nové vydání dominikánské revue Salve. „Rozmanitým sociálním, politickým, hospodářským a ekologickým tématům (věnoval) pozornost v bezpočtu kratších textů, proslovů a úvah, ale rovněž ve své první sociální encyklice Laudato si’ z roku 2015. Tím, že vydal pouhých pět let poté již druhou sociální encykliku, svůj zájem o sociálně-etické otázky jen podtrhl,“ píše o Františkovi v úvodníku editor čísla, teolog Petr Štica. Ze širokého okruhu těchto otázek redakce vybrala ty, které se týkají mezináboženského a mezikulturního dialogu, a dala prostor zahraničním odborníkům. O podnětech Fratelli tutti pro sociální soudržnost či spravedlivou ekonomiku nebo o kontextech sociálního učení církve promlouvají katoličtí etikové Marianne HeimbachSteinsová, Eva Hänselmannová nebo Arnd Küppers. Studií současného „věku zdí“ je zastoupen italský teolog Massimo Faggioli. Český pohled pak reprezentují církevní historik P. Tomáš Petráček, religionista Jaroslav Franc či teoložka Denisa Červenková CSTF a v anketě se vyjadřují další osobnosti české církve. Obsažen je i proslov šejka Ahmeda at-Tajjíba při setkání s papežem Františkem v Abú Zabí, kde roku 2019 podepsali dokument, který byl určitým předchůdcem nové encykliky.

Fratelli tutti. Salve 2/21 (Krystal OP 2021)