7. 12. 2021
|Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.
Vyobrazení Krista, andělů či svatých, vyvedená zrcadlově převráceně barevnými temperami na rubové straně skla – takové obrázky jsou známé z různých míst českého pohraničí. Ty kvildské ale mají charakteristickou podobu. Techniku sem přinesl koncem 18. století Johann Verderber a právě v domě, kde se dnes muzeum nachází, založil manufakturu. Inspirovali jej malíři ze sousední bavorské obce Hohenau a několika dalších vesnic – v Hohenau bylo nedávno otevřeno „sesterské“ muzeum a obě obce spojuje cyklostezka doprovázená tabulemi s QR kódy, které odhalují historii podmaleb i vzájemného přeshraničního obchodu Bavorska s Čechami.
Verderberové rozvíjeli svou dílnu po tři generace a jejich obrázky se prodávaly po celém bavorsko-šumavském příhraničí. Jelikož přes Kvildu vedla jedna z poutních stezek na Svatou Horu u Příbrami, měli odbyt i u těchto poutníků. V dobách největší slávy kolem roku 1850 vyráběli ročně až 40 tisíc obrázků. Až koncem 19. století toto umění vytlačil o mnoho levnější barvotisk.
Expozice na cca 100 m2 vypráví o historii výroby i o celkovém kontextu šumavského sklářství, pomocí interaktivních panelů a projekcí vysvětluje správnou techniku, ukazuje historické šablony pro podmalby i samotné koncové výtvory. Pro vlastní autorské pokusy je pak k dispozici dílna. V zimní sezoně lze muzeum navštívit od pátku, případně soboty do neděle, mimo otvírací dobu se skupiny zájemců mohou domluvit na mimořádné návštěvě.
Muzeum Kvilda. Kvilda 17 (budova obecního úřadu), otevírací doba v prosinci a lednu so–ne 10–16 hod., více informací na muzeumkvilda.cz