23.–29. listopadu 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

V Polsku blahořečili otce Machu, mučedníka nacismu

Ze světa

23. 11. 2021

|
Tisk
|

Jako příklad odvahy, věrnosti povolání a soucitu s druhými vyzdvihl postulátor P. Damian Bednarski nového blahoslaveného – polského kněze Jana Machu.

Ten byl blahořečen 20. listopadu v Katovicích. V tamní katedrále Krista Krále slavnosti předsedal prefekt Kongregace pro svatořečení kardinál Marcello Semeraro a zúčastnilo se několik tisíc věřících, včetně Machových příbuzných.

„Hanik“, jak knězi říkali, se narodil roku 1914, kněžské svěcení přijal 25. června 1939. 1. září – kdy nacistické síly napadly Polsko – nastoupil jako kaplan ve Slezské Rudě. Rodinám, které přišly o otce a syny, začal poskytovat duchovní podporu i shánět materiální pomoc, zapojil se do odbojových studentských a skautských iniciativ.

V září 1941 jej zatklo gestapo, několik měsíců byl vyšetřován a vyslýchán. Dochovala se svědectví, že při těchto ponižujících výsleších prosil Boha o odpuštění pro své mučitele. Často prosil v dopisech o modlitbu a sám se stále modlil, růženec si vyrobil z provázků ze slamníku a z třísek z pryčny. V červenci 1942 byl odsouzen k smrti a 3. prosince sťat gilotinou. „Umírám s čistým svědomím, žil jsem krátký život, ale věřím, že jsem dosáhl svého cíle,“ napsal před popravou rodině.

„Mysleli jsme, že se této chvíle možná už nedožijeme. Ale teď jsme šťastní – všichni spolu, on v nebi a my tady na zemi. Kéž je to začátek poznávání jeho osobnosti, toho, jak žil, a osvojování si jeho ideálů,“ řekla agentuře KAI Machova neteř Małgorzata Kozak. Beatifikace byla totiž naplánována na loňský rok, kvůli pandemii byla však přeložena.

Další příbuzná Agnieszka Remin zase zavzpomínala, s jakou úctou se v rodině zacházelo s památkami na „strýce Hanika“. „S jeho zakrváceným kapesníkem jsme složili zkoušky na střední školu i na univerzitu,“ svěřila se. Její babička, jedna z Janových sester, jí o knězi často vyprávěla. „Čím byla starší, tím víc o něm mluvila, abychom si ho lépe zapamatovali. A tak jeho osobnost u nás doma stále žila,“ připomněla Agnieszka Remin.

Blahoslavený, který je příkladem odvahy

Beatifikační slavnost doprovodila skladba, kterou bratři Julian a Henryk Gembalski pro tuto příležitost zkomponovali a přednesli na varhany a na housle. Ty kdysi patřily přímo novému blahoslavenému a pro slavnostní den byly kompletně zrestaurovány.

„Otec Jan Macha nám chce říci, že je důležité a nevyhnutelné, abychom jako křesťané měli odvahu a nečekali na jiné, lehčí časy, kdy se situace zlepší, abychom mohli ukázat svoji statečnost a angažovanost. Tady a teď musíme přijímat výzvy dneška,“ shrnul postulátor kauzy P. Damian Bednarski, jak citovala TK KBS.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou