23.–29. listopadu 2021

Ze světa

23. 11. 2021

CHARITY V POLSKU I BĚLORUSKU pomáhají ohroženým migrantům na hranici mezi oběma zeměmi. Poskytují jim teplé oblečení, přikrývky a potravinové balíčky. K pomoci vyzvali běloruští biskupové stejně jako ti polští, kteří uplynulou neděli zorganizovali celonárodní materiální sbírku. Caritas Polsko na tiskové konferenci oznámila, že již vydala milion zlotých (asi 5,4 milionu korun). „Není žádný rozpor v tom, že pomáháme lidem v nouzi a zároveň plně respektujeme práci těch, kteří brání bezpečnost našich hranic a naší země,“ zdůraznil ředitel polské Charity P. Marcin Iżycki. Znepokojení nad zneužitím obtížné situace migrantů v politickém boji vyjádřily v uplynulých dnech církve i další autority. Do řešení se vložil také Svatý stolec prostřednictvím diplomatické cesty sekretáře pro vztahy se státy arcibiskupa Paula R. Gallaghera do Moskvy.

BL. CHARLES DE FOUCAULD BUDE SVATOŘEČEN  15. května příštího roku. Spolu s ním bude započteno mezi svaté dalších šest blahoslavených – tři kněží, indický laik a dvě řeholní sestry. Charles de Foucauld pocházel ze štrasburské šlechtické rodiny, jako voják působil v Alžírsku. Zde byl z armády propuštěn a vydal se na geografickou expedici. Časem konvertoval a vstoupil mezi trapisty, žil v Sýrii a Nazaretu. Přijal kněžské svěcení a vrátil se do Alžírska, kde žil jako poustevník mezi Tuaregy. Naučil se jejich jazyk a sestavil první tuarežsko-francouzský slovník. Založil kongregaci Malých bratrů Ježíšových. Roku 1916 jej na prahu jeho poustevny zabili nájezdní lupiči. Tamtéž byl také pochován, než byly jeho ostatky přeneseny do oázy El Menia na křesťanský hřbitov.