23.–29. listopadu 2021

Zemřel biskup skryté církve

Z domova

23. 11. 2021

V předvečer připomínek návratu svobody 16. listopadu zemřel poslední biskup tzv. podzemní církve Jan Konzal. Kvůli komunistickému útlaku musel být svěcen tajně a v utajení i působit. A ani po revoluci nezažíval idylu. „Nezatrpknul, že po roce 1989 nebyla citlivě vyřešena situace tajně vysvěcených kněží a biskupů. Byl smířen s Pánem a trpělivě očekával jeho příchod. Díky za všechny, kterým ukazoval cestu ke Kristu – a na této cestě je za ne vždy snadných podmínek provázel,“ ocenil biskup Václav Malý.

Jan Konzal byl také organizátorem „podzemních“ vzdělávacích kurzů. Jeho příběh zpracovali v projektu Paměť národa, vyšel s ním i knižní rozhovor. Pohřební liturgie se bude slavit v neděli 28. listopadu od 16 hod. v kostele sv. Vojtěcha v Praze 6 – Dejvicích. Na přání zesnulého bude předsedat jáhen.