23.–29. listopadu 2021

Dá se koupit, ale i vytvořit doma

23. 11. 2021

Na ten jedinečný okamžik rozzářených betlémských jesliček se těšíme po celý rok. Ale až od adventu začneme opravdu odpočítávat. Máme dohromady 24 šancí zastavit se v předvánočním shonu a společně s dětmi si připomenout, kam vlastně kráčíme: ke světlu, k okamžiku světla a lásky. Jak tyto chvíle nepromarnit?

Malé děti sice potěší sladkost, ty starší ale cíleně vedeme: kráčíme přece k jesličkám. A stejně jako tato drobná umělecká díla bývají plodem lidské práce, můžeme i my rodiče věnovat dětem náš čas, trpělivost a kus své dovednosti.

Adventní kalendář se dá sice koupit, ale také ušít, vyřezat, vymodelovat. Jednotlivá okýnka mohou skrývat leccos – od sladkostí přes inspirace k dobrým skutkům až k biblickým citátům. Leckteré zakoupené kalendáře proto vypadají na první pohled úchvatně, jenže děti právě tak ocení i ten, který jen pro ně vyrobili jejich nejbližší.

Vedle jsme připravili tři nápady na adventní kalendáře, které v sobě spojují jak jedinečnost toho „pravého domácího“ odpočítávání, tak možnost se právě pro ty okamžiky s dětmi zastavit. Obzvláště starší školáky není jednoduché upoutat, zaujmout tématem blízkým jejich povaze. Přemíra podnětů a informací, chytré tahy obchodníků a všudypřítomná a vlezlá předvánoční reklama nás mohou podvědomě vybízet k přizpůsobení se. Jenže jednoduchost skrývá velkou sílu. A žádný obchodník na světě neprodává to nejdražší: odvahu k tomu, abychom vytvořili něco netradičního, náš čas a fantazii.

Knižní úryvky

Nejprve se musíme zamyslet, jaký typ textů nejvíc osloví naše ratolesti – nad čím se dokážou opravdu ztišit a naslouchat, hledat poselství. Někdo má rád pro děti převyprávěné biblické příběhy, jiný už ocení úryvky z evangelií… Některé děti se chtějí především bavit, uvítají hádanky či detektivní hru. Nebo plnění dobrých skutků.

Výborné jsou také různé vánoční povídky, nebo – pokud máme doma velkou knihovnu – můžeme dětem vybírat úryvky o naději z oblíbených knih. Díla jako Jak zabít ptáčka od Harper Leeové, Šťastný princ od Oscara Wildeho, Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho nebo Oskar a růžová paní od Érica-Emmanuela Schmitta a mnoho jiných přímo vybízejí k hledání krásných úryvků. A třeba děti i inspirujeme k tomu, aby se k těmto knihám po Vánocích vrátily. Mezi oblíbené knižní hrdiny můžeme také lehce zařadit myšlenky svatých nebo jiných výrazných osobností katolické církve.

Ať už nás inspirace zavede k nejrůznějším příběhům, měli bychom z nich nakonec vybrat 24 úryvků, příběhů či drobných zpráv… A z těch pak tvořit.

Skrýše po celém domě

Děti milují neviditelné inkousty, hry na schovávanou a tajné zprávy. Proč proto nenajít pro naše zprávy 24 skrýší po domě či bytě? Děti mohou mít klasický adventní kalendář nebo jiný námi vytvořený, kdy čísla jednotlivých dní budou zároveň odkazovat k našim zprávám schovaným různě po domě (dětem při prvním prosinci samozřejmě nejprve předáme mapu či nápovědu, kde všude mají hledat). A nezapomeňme přidat sladkosti!

Níže přinášíme tři velmi jednoduché inspirace na rychle zhotovené adventní kalendáře pro starší děti.