V digitální verzi

Karolína Peroutková

externí redaktorka

Karolína Peroutková

Zatím nenavštěvovala žádný bytový seminář. Doširoka rozkročena mezi Čechy (Mníšek pod Brdy) a Moravu (Suchá Loz), jednou nohou v týdeníku Katolickém, druhým kolenem zabořena v humusu (dokumentární film na FAMU). Obdivuje Stephana Kinga. Měla psa a kočku. (per)

Moje články v Katolickém týdeníku

image:Image Roucho a rouška s Kristovou tváří
Roucho a rouška s Kristovou tváří
Doma
vydání 16/2025 Zámek
Dvě nejstarší křesťanské relikvie odhalují podobu Kristovy tváře. Turínské plátno a Svatá Tvář z Manoppella, tzv. Veroničina rouška. „Josef z Arimatie, který byl Ježíšovým učedníkem, ale ze strachu před židy jen tajným, požádal potom Piláta, aby směl sejmout Ježíšovo mrtvé tělo, a Pilát mu to dovolil. “ Ve vyprávění Kristova umučení evangelista Jan pokračuje, jak tento učedník spolu s Nikodémem ovinul tělo plátny a vložil do hrobu. Tato slova se čtou o letošním Velkém pátku. V neděli…
image:Image Cítil jsem se přikrytý plátnem
Cítil jsem se přikrytý plátnem
Doma
vydání 16/2025 Zámek
Několik let se salesián a publicista ZDENĚK JANČAŘÍK zabýval studiem vzácného rubáše při psaní své knihy Plátno z Turína. Při jeho popisu osobitě propojil získaná fakta s vlastními útrapami. Když se na obraz plátna díváte nyní, co vidíte? Musím se k němu stále vracet jako k ikoně, která mě nevýslovně přitahuje a poutá mou pozornost. Není za tím moje zvědavost, nepotřebuji se o plátně dozvídat stále nové věci, spíš je to pro mě svědectví toho všeho, co se o velikonočním triduu…
image:Image Nové paškály s poutníky naděje
Nové paškály s poutníky naděje
Doma
vydání 15/2025 Zámek
Když my slavíme advent, oni začínají vyřezávat beránky. V čase slavnosti Tří králů pak jimi začínají zdobit první paškály a s příchodem jara přidávají poslední symboliku, Kristovy rány. Zaměstnanci chráněné dílny Palonín Charity Zábřeh na Šumpersku připravují velikonoční svíce půl roku. Až budeme na Bílou sobotu zapalovat jejich knoty, mnohé z nich budou ozdobeny právě jejich ručně vyřezávanými ornamenty z voskových plátů. „K základním vzorům kříže, písmen ? a ? , letopočtu a zrn…
image:Image Srdce se musí otevřít svobodně
Srdce se musí otevřít svobodně
Rozhovor
vydání 14/2025 Zámek
Jak se modlit při adoraci? Zeptali jsme se české řeholnice, sestry VÁCLAVY HUDÍKOVÉ, která žije v polském klášteře řádu Klarisky od Věčné adorace. Jak to, že někdo se Nejsvětější svátosti oltářní pokloní jen občas a jiný jí zasvětí celý život? Je to milost. S kamarády někdy hovoříme o tichých, hrdinských činech mučedníků, třeba z období komunismu. Věřím, že jejich prolitá krev je obětí, která mě – a jistě mnohé další – takto vedla. Pocházím z nevěřící rodiny. Tatínek se sice k víře…
image:Image Byl ozářen svatostí své ženy
Byl ozářen svatostí své ženy
Doma
vydání 11/2025 Zámek
Laskavý pohled upřený na chlapce v náručí – tak si nejčastěji připomínáme sv. Josefa. Spíše si ale prohlédneme chlapce než toho, kdo ho objímá; světec je v pozadí. Jeho svátek si připomínáme 19. března. „Svatý Josef je pro mne jmenovcem, kterého měli v mém okolí muži, jichž jsem si vážil,“ říká olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a dodává, že jeden z jeho nejoblíbenějších strýců nosil také toto jméno, stejně jako alespoň tři kněží, kteří ho významně ovlivnili. „Přiznám se, že jsem hodnotu…
Mít oči otevřené k jaru
Doma
vydání 10/2025 Zámek
Abychom viděli, musíme nejdříve uvidět. Tedy uvědomit si, co leží v zorném poli našeho zraku, rozlišit tvary a barvy. V těchto dnech lze pozorovat prudké proměny přírody k jaru. Jak to, že jeden je uvidí hned, jiný prozře až k máji? Oči přitom máme všichni stejné. Rozdílná je vnímavost k přírodě, zvědavost ke všemu živému a touha pojmenovat, co vidíme. Nejrůznější záliby nám pomáhají rozvíjet tyto dary. Houbař ví, jak odlišně voní lesní půda, hned si uvědomí vlhkost a prosvětlení…
image:Image Čím může inspirovat želva?
Čím může inspirovat želva?
Doma
vydání 10/2025
Proč chovat želvu? „Je tajemná svým krunýřem”, odpovídá žákyně základní školy v Praze Františka Janečková. „Její karapax, tedy krunýř, má obrazce, které připomínají okna z jiného světa.“. Už čtvrtým rokem se stará o želvu Testudo graeca, neboli želvu žlutohnědou, které dala jméno Robí. Želvy se objevují také v nejrůznějších knižních příbězích, kde představují zvířecí hrdinku s důležitým poselstvím. „Líbila se mi želva Kasiopea,“ říká Františka s tím, že ráda četla knížku spisovatele…
image:Image Až se oteplí, budu chytat královny
Až se oteplí, budu chytat královny
Doma
vydání 10/2025 Zámek
David Janečka, žák 7. třídy Základní školy v Rychnově nad Kněžnou, chová už druhým rokem ve svém pokoji mravence. K této ne úplně obvyklé zálibě ho přivedl kamarád. Při jedné z návštěv mu ukázal formikárium, což je speciální terárium určené pro chov mravenců. „Ale také jsem často sledoval videa od youtubera AntsCzech. Ten podrobně vysvětluje základy, představuje jednotlivé druhy, péči o královnu a také mravenčí hnízda. “ I když zmíněný kamarád s chovem mravenců zanedlouho přestal, David…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou