V digitální verzi

Karolína Peroutková

externí redaktorka

Karolína Peroutková

Zatím nenavštěvovala žádný bytový seminář. Doširoka rozkročena mezi Čechy (Mníšek pod Brdy) a Moravu (Suchá Loz), jednou nohou v týdeníku Katolickém, druhým kolenem zabořena v humusu (dokumentární film na FAMU). Obdivuje Stephana Kinga. Měla psa a kočku. (per)

Moje články v Katolickém týdeníku

image:Image Každý zvon mívá příběh
Každý zvon mívá příběh
Téma
vydání 51-52/2024
Když za války zvony chyběly, lidé postrádali i jejich zvonění. Ticho a prázdné prostory na věžích se zaplňují zvolna, o to větší radost je, když se zvon navrátí. Třeba tak, jak se to podařilo na zámecké věži v Českém Krumlově. Nový zvon sv. Františka po tom zrekvírovaném v roce 1917 doplnil původní sestavu pěti zvonů na zámecké věži před třemi lety. Zvon si místní lidé nejen sami zaplatili, ale také se účastnili jeho výroby, a sami si ho dokonce vytáhli na věž. „Ulít zvon se…
image:Image Ze zvonařské dílny rodiny Manoušků vzniklo muzeum
Ze zvonařské dílny rodiny Manoušků vzniklo muzeum
Téma
vydání 51-52/2024 Zámek
Hmotnost všech odlitých zvonů z dílny Manoušků za celou dobu existence firmy od roku 1900 do 2002 činí úctyhodných 2 144 560 kg. Tato tradice je k vidění v Muzeu rodiny Manoušků v pražské Zbraslavi. Budova muzea je původní zvonařskou dílnou. Kvůli záplavám v roce 2002 ovšem nebyl možný provoz a výroba se přesunula do Nizozemska, protože obnova dílny bude obtížná (budova se nachází v památkové zóně a zároveň v záplavové oblasti). Zvonařský rodinný erb a jméno Manoušek doplnil od té doby text…
Jak se vyrábí zvon?
Téma
vydání 51-52/2024 Zámek
Výroba nového zvonu začíná návrhem jeho budoucího tónu. Zvuk zvonu je skryt v jeho profilu, proto je nejprve potřeba vypočítat zvonové žebro (průřez zvonem). Podle výpočtů se vyhotoví výkres, který slouží k vytvoření mechanické šablony upevněné na otočném rameni. Ta vytvaruje hliněnou formu. Forma sestává z vnitřního jádra, které formuje vnitřek zvonu a vnějšího pláště. Do dutiny mezi tyto dvě pečlivě sesazené části se pak nalévá roztavená zvonovina. Dutinu pomáhá vytvořit falešný zvon, který…
image:Image Hlas místa, kde žijeme
Hlas místa, kde žijeme
Téma
vydání 51-52/2024 Zámek
O čem zvoní zvony? Připomínají den Páně, nesou radostné i smutné zvěsti. V zabarvení zvuku, který jim určil zvonař. Proto vypráví i o tom, kdo je ulil, falešném dvojníku, srdci a hlíně. Proto vypráví i o tom, kdo je ulil, falešném dvojníku, srdci a hlíně. Člověk rád naslouchá vyznívání tónu po úderech, zastaví se při svých cestách a vzhlíží k věži. Prostý poutník i zvonař, který podle zvuku své dílo i na dálku rozpozná. „Když jedeme kolem, vzpomenu si, že tady jsme…
image:Image Zvonek, květina a klíč svatého Petra
Zvonek, květina a klíč svatého Petra
Téma
vydání 51-52/2024 Zámek
Ve zvonařském erbu mají zvon, klíč a květ. Zvon odkazuje ke zvonařství Kovolit v České u Brna Rudolfa Manouška ml., květina k jeho ženě Květoslavě, která zvony zdobila, a klíč připomíná světce, jehož jméno nosí syn Petr. Zvonař Petr R. Manoušek je třetím zvonařem v generaci, ale také restaurátorem zvonů a soudním znalcem specializovaným na kampanologii. Může se pochlubit údržbou velmi starého a unikátního funkčního českého zvonu Vilém, který byl ulit na počátku 14.…
Ctít nástroj v jeho rytmu
Téma
vydání 51-52/2024 Zámek
O službách zvoníků hovoříme s organologem a kampanologem litoměřické diecéze RADKEM REJŠKEM. Je známo, že nemáte rád rozeznívání zvonu elektřinou. Proč? Když je zvon houpán elektricky, je zcela pomíjen duchovní rozměr zvonění. Za starých časů byl přece zvoník nedílnou součástí kostelního „personálu“ a jeho služba byla velmi vážená. V řadě zvonic se dodnes dochovaly na trámech připíchnuté modlitby, které se zvoníci během vyzvánění modlili. Jenže pak přišla doba, kdy cokoli, co…
image:Image Bezpečné kroky nad propastí
Bezpečné kroky nad propastí
Doma
vydání 50/2024
S malými dětmi se modlíváme večerní modlitbu „Andělíčku, můj strážníčku“. Prosíme o ochranu a vedení, bezpečné přechody nad propastí. Jenže až se nás dítě zeptá, jak onen anděl vypadá, co odpovíme? Anděly vídáme v bílé a zlaté. Barokní baculaté chlapečky nebo silné ochránce v sakrálním umění či bezradné a dobrosrdečné figurky v oblíbených českých pohádkách. Také kostým anděla lze běžně zakoupit v obchodech a okřídlené postavičky zdobí mnoho běžných produktů – od svíček až po náramky pro…
Petronel, nebo Posel Boží?
Doma
vydání 50/2024 Zámek
Divácky oblíbenou českou pohádkou je Anděl Páně. Anděl tady představuje roli sice z nebes seslaného, ale jinak bezradného poplety. Zeptali jsme se kněze a teologa působícího na KTF UK JANA HOUKALA na takové pojetí námětu. Ve zmíněné pohádce je hlavní postavou anděl Petronel, který „na co sáhne, to zkazí“. O andělech nám přitom Písmo říká, že jsou poslové Boží… O andělech skutečně věříme, že jsou Božími posly. Říká to už jejich jméno (řecké angeolos znamená „posel“). A jako takové je…
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou