23.–29. listopadu 2021

Církevní škola v Odrách slavila výročí

23. 11. 2021

Dvě významná výročí slavila ve čtvrtek 18. listopadu Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České – 160 let od založení školy a 30 let od jejího obnovení.

image:Image Oslavy v kostele sv. Bartoloměje zakončil herec Víťa Marčík. /
Oslavy v kostele sv. Bartoloměje zakončil herec Víťa Marčík. / Snímek Nela Franková Člověk a Víra

V kostele sv. Bartoloměje v Odrách prožili studenti, pedagogové a přátelé školy mši svatou s biskupem Martinem Davidem.

Všechny přítomné přivítala ředitelka školy Pavla Hostašová. Připomněla, že výuka ve škole začala již v roce 1861, a když dva roky předtím nechala vlastnice panství hraběnka Charlotta von Fűrstenberg posvětit základní kámen, vznikla tak jedna z nejstarších dívčích škol u nás. Učily zde řádové sestry, které však byly před 70 lety vyhnány. Škola byla od té doby zavřená. Učit se v ní opět začalo prvního září roku 1991. „Byla to doba hledání nové tváře školy, nové náplně, oborů, jejího názvu,“ vzpomínala ředitelka: „Těch třicet let bylo skutečným budováním. Abychom našim starým zdem vdechli život, potřebovali jsme téměř 170 miliónů korun a velkou pomoc mnoha lidí, kterým z celého srdce děkuji.“ Toto období mapují tři almanachy. Poslední z nich byl požehnán během mše svaté. Svou řeč ředitelka zakončila poděkováním biskupu Martinu Davidovi za jeho osobní dar, který podle ní udělal krásnou tečku za dlouhou dobou technických rekonstrukcí školy a přinesl do ní umění a krásu v podobě vitráží ve školní kapli. „Vnímám, že z vás neustále vyzařuje síla, elán a víra, která posiluje i nás. Je symbolické, že naši kapli bude ozařovat světlo z vašich vitráží,“ dodala.

„Jsem si jistý, že se vyhnané řádové sestry nikdy nepřestaly za školu modlit. Prestiž, kvalita a pevné místo, které má škola dnes, jsou bohatstvím těch, kteří ji s nadšením před třemi desetiletími začali trpělivou a profesionální prací obnovovat,“ vyzdvihl biskup Martin David. Oslavy zakončil herec Víťa Marčík představením Labyrint světa.