23.–29. listopadu 2021

V Sudoměři obnovili tradici modliteb za uzdraveného sládka

23. 11. 2021

image:Image Procesí se vydalo ke kapličce.
Procesí se vydalo ke kapličce. Snímek Vlaďka Suchanová

„To se tenkrát u Sudoměře sládkovi protivínského pivovaru splašili koně, a už mu brali míru na rubáš. Jenže na přímluvu Panny Marie Podsrpenské se zázračně uzdravil. Jako poděkování, že přežil nehodu z 30. října 1772, nechal tehdy přeživší sládek Řehoř Eisengruber na návsi vystavět kapličku a místní zavázal slibem, aby se u kaple scházeli a modlili se,“ připomíná historickou událost místní obyvatelka Jana Hrdinová. Před pár dny se tam lidé setkali, aby si tuhle událost připomněli. Ke kapličce se vydalo procesí k uctění Panny Marie. „Příští rok to bude 250 let od události, kterou si zde chceme důstojně připomenout,“ pokračuje Jana Hrdinová. „Letos se nás sešlo dost i díky hezkému počasí,“ dodává.

O tehdejší události svědčí dvě stránky popisu v podsrpenské Knize zázraků. V místní kapličce visí poselství, v jehož závěru Řehoř připomíná slib Sudoměřských: „Vás obyvatele sudoměřské snažně žádaje, byste po mé smrti za mou duši, dle vašeho vlastního slibu modlitbu Páně obětovat nepřestávali...“

„Náš spolek Sudoměřské proudy starý slib oprášil a letos zavedl novou tradici Slavnosti sládka Řehoře. Nejprve vyrazilo procesí k místu nehody, pak farní vikář P. Petr Koutský sloužil u kapličky mši svatou, kterou obětoval za sládka Řehoře, všechny přítomné sládky a Sudoměř. Na akci sládci čepovali 20 druhů pivních speciálů, zahrály Malá dudácká kapela a místní kapela Snažilka,“ dodala Jana Hrdinová.