23.–29. listopadu 2021

Lidé při mších děkovali za dar svobody

23. 11. 2021

Již tradiční mše sv. se svíčkami jako poděkování za dar svobody se uskutečnila v podvečer 17. listopadu v českobudějovickém studentském kostele na Piaristickém náměstí.

Přítomné studenty a všechny další příchozí oslovil kněz a spirituál Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna Vojtěch Blažek.

„V promluvě jsem uvažoval o svobodě a připomněl, že ta vnější vždycky vyvěrá z vnitřní, ke které nás zve Bůh,“ uvedl P. Blažek. „Pouze svobodný člověk nemá zapotřebí zotročovat. Starostí a péčí o svobodu vlastního nitra se tak stáváme tvůrci svobody a zveme na cestu svobody i druhé,“ dodal kněz.

Jubilejní desátý Sametový Mouřenec prožili lidé 17. listopadu v šumavském kostele u Annína. Odpoledne zde zahrála plzeňská skupina JenTet známé písně Spirituál kvintetu a další skladby. Po koncertě se v 17 hodin a 11 minut rozezněly mouřenecké zvony. Vzpomínkové setkání se konalo ve středu i u Památníku obětem komunistické zvůle ve Vodňanech. „Akce, která se zde koná již přes 20 let, se účastní místní a připomínají si osudy těch, kteří nám svou statečností vydobyli svobodu,“ říká dlouholetý spoluorganizátor Roman Huneš. Na vzpomínce vystoupil P. Josef Prokeš, který v promluvě připomněl význam svobody a naděje.