Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Kultura|Chvála opomíjených věcí

Chvála opomíjených věcí

16. 11. 2021

Tisk

KNIŽNÍ TIP Štěpána Sirovátky

Bývá zvykem vést kolem Štěpána Smolena a jeho knih polemiku, zda je tradicionalista, či nikoli. Tato linka by nám ale neměla zakrýt fakt, že svou novou knihou Pominuté chvály se Smolen definitivně etabloval jako katolický spisovatel, jakých v českých zemích mnoho není.

Smolen v knize vychází od životních maličkostí: odrazovým můstkem pro jeho krátké úvahy či fejetony se stane tu velikonoční čokoládový zajíc zapomenutý od loňska, tu bloudění po slovenských Strážovských vrších, tu japonský výraz „komorebi“ pro sluneční paprsky v korunách stromů. Na těchto skromných základech pak staví hutnou nebanální úvahu, která mnohdy vrcholí v mrazivě hlubokém aforismu. Společným rysem všech padesáti črt je metoda, kdy si Smolen důsledně vybírá skutečnosti nepopulární a přehlížené, tedy „pominuté“. Na každé z těchto obtížných či trapných životních skutečností se pokouší najít něco pozitivního a patřičně ji za to dochválit.

Díky tomu se Smolenovi daří vyhýbat se spiritualitě „shora“, kde se z výšin káže ideál, „nelidská svatost“, ale jeho úvahy jsou nasáty „nesvatou lidskostí“: hledá duchovní život v prostém a zemitém, někdy až přízemním. Cestou ke svatosti se stává i předvánoční shon nebo každodenní stolování a koronavirová pandemie není krizí, ale zkrátka marasmem, kterým je třeba uprostřed všedního provozu nějak přebrodit.

Smolenova kniha je skrz naskrz „uzemněná“, k Bohu se tu vždy jde zdola, což dobře ilustruje např. hravě převrácená pohádka o Popelce, která začíná scénami zabezpečeného princeznovského života, aby se pak pokračovalo do podhradí a končilo symbolickým utopením šlechtického střevíčku v potoce a přijetím pokorné služby mezi hrachem a popelem. Podobným směrem jde i apokryf o svatém lotru na kříži, který se sice obrátil, ale nikdy nenapravil – přesto to na spásu stačilo.

Silné je zvláště finále knihy čerpající z pohádkových motivů (vedle zmíněné Popelky i hloupý Honza), které Smolen neotřele přetváří: z Honzy se stane antihrdina, který „ublížil“ mamince tím, že se odmítl dál hřát „na laskavých kachlích“ za pecí, a z Krista „kouzelný princ“ měnící říši skepse, ke které nás mediální svět někdy svádí, v království světla, které sice může působit pohádkově, ale ve světě, jenž – jak píše Smolen - „zapomněl na hostinu“, je ho zoufale zapotřebí.

Nezapřou se tu četné literární vlivy: Joseph Roth, T. S. Eliot, René Girard, Flannery O’Connor a samozřejmě C. S. Lewis. Smolen je ostatně sám přiznává a určitá erudovanost coby univerzální zásobník literárních motivů je i součástí jeho autorského záměru. Píše osobně a energicky, zároveň ale s typickým humorem a ironií, smyslem pro paradox. V souvislosti s diskusí o Smolenově tradicionalismu tak stojí za to zmínit, že spíše než k Bloyovi nebo Durychovi má daleko blíž k Chestertonovi, Fultonovi Sheenovi nebo i Františku Saleskému. Občasný ironický, motivační šleh pak dá překvapivě vzpomenout na dalšího autora z okruhu nakladatelství Cesta – Marka Orka Váchu. Ze všech dosud vydaných Smolenových knih je tato zcela jistě nejlidštější.

Oproti poťouchlé teologické férii Buď, kde jsi a bohoslovecky provokativnímu cestopisu Cesta na Západ je uzemněna pastorační praxí městského kněze, který se mnohdy musí pohybovat v šedé zóně, kde koukol roste spolu s pšenicí. Zároveň autor nerezignuje na poslání pokusit se uprostřed toho všeho co nejpoctivěji předat víru a trvat na hodnotách. Smolen jako autor vyzrál, byť se občas nevyhne určité stylistické manýře či lehkému opakování. Je to krásná kniha a je v ní vysloveno mnoho důležitého. Zbývá na nás, jestli se necháme oslovit.

Štěpán Smolen: Pominuté chvály (Cesta 2021)

Štěpán Sirovátka: Autor je bohemista

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou