Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Inspirace z Broumovských diskusí

Inspirace z Broumovských diskusí

9. 11. 2021

Tisk

Proměnila pandemie naše hodnoty? Jaké jsou v politice a jaké v byznyse? Minulý týden se po roční pauze opět sešli debatující v Broumovském klášteře. Minulý ročník Broumovských diskusí se konal v onlině formě.

image:Image Inspirace z Broumovských diskusí
Při debatách i organizaci akce dostali velký prostor mladí lidé. Snímek archiv Broumovských diskusí

Letošní ročník debat se točil kolem pojmu hodnoty. „Broumovské diskuse jsou setkáním lidí, kteří cítí spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme. Každý rok na nich otevíráme témata, jež mají nadčasový charakter, ale zároveň se dotýkají naší každodennosti či aktuálního stavu společnosti,“ vysvětluje Hana Valentová, pod jejímž vedením připravuje broumovský tým poslední ročníky.

K debatám zvou pořadatelé osobnosti veřejného, akademického, duchovního, politického i společenského života. „Broumovské diskuse jsou výjimečné tím, že poskytují velký prostor pro dialog, a tak je možné debatovat do hloubky, a nikoliv jen povrchně. Ctíme rovněž zásady demokratické diskuse: věcnost, otevřenost, poctivost, trpělivost, zdvořilost,“ pokračuje Valentová a dodává: „Jsme přesvědčeni, že kultivovaná debata tváří v tvář má smysl – zvláště dnes, v době polarizované společnosti, dezinformací a anonymních hádek v online prostoru. Věříme, že prostředí kláštera v Broumově, který byl odnepaměti centrem kultury a vzdělanosti, inspiruje k zastavení, zamyšlení a společnému hledání odpovědí.“

Právník, politik i kněz

Mezi hosty, kteří promlouvali k zaplněnému sálu Dřevníku, byli ústavní právník Jan Kysela, socioložka Klára Plecitá, kněz P. Michal Podzimek, senátor Pavel Fišer, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková, exministr zahraničí Tomáš Petříček či abatyše benediktinského opatství Venio Francesca Šimuniová.

V úvodu Broumovských diskusí všechny pozdravil hostitel, arciopat břevnovský a broumovský Prokop Siostrzonek, který s velkou radostí přirovnal Broumovské diskuse k dílu arciopata Anastáze Opaska. „Svým Opus bonum navázal na dobré dílo Josefa Floriana ve Staré Říši. Společenství kolem Anastáze Opaska se nejprve scházelo v rakouském klášteře v Rohru, který s Broumovem historicky souvisí, a později i jinde, aby společně diskutovali o tom, čím se od počátku zabývají i dnešní Broumovské diskuse. Opus bonum tedy může kontinuálně pokračovat těmito diskusemi,“ pronesl na podiu arciopat a dodal, že po Opaskově smrti se nad podobnými tématy scházeli dvacet let v Břevnovském klášteře při memoriálu Anastáze Opaska. „Vloni při streamech Broumovských diskusí z břevnovského Tereziánského sálu jsme tak symbolicky předali štafetový kolík Opus bonum do Broumova,“ dodal arciopat.

Na téma Hodnoty se během tří dnů v Broumově (od 3. do 6. listopadu) hovořilo z mnoha úhlů pohledu. Zazněly názory na otázky spojené s hodnotami ve společnosti, v politice i v byznysu. Mluvilo se ale i o tom, jak je proměnila koronavirová krize a jak hledat společné hodnoty. Debaty rozdělené do tema tických celků vysílali organizátoři také přes facebookový profil akce, kde je možné vše zhlédnout i zpětně. Více informací na broumovskediskuse.cz.


Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou