9.–15. listopadu 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Po zdražení energií pomůže i církev

Z domova

9. 11. 2021

|
Tisk
|

Na pomoc všem, kdo odebírali energii od Bohemia Energy a nový dodavatel jim vyměřil astronomické zálohy, vyráží společnost Kristýn služebník založená olomouckým arcibiskupstvím a také Charita.

„Nabízíme pomoc formou konzultace a poradenství těm, kdo se dostali do tíživé situace v souvislosti s ukončením dodávky energií,“ říká Ondřej Dědič ze společnosti Kristýn služebník, která už mnoho let zprostředkovává také objednávky energií pro církevní organizace i pro domácnosti. Razantní zvýšení záloh je podle něj dané tím, že tzv. dodavatel poslední instance (DPI) musí neplánovaně zajistit elektřinu nebo plyn pro množství zákazníků „padlých“ dodavatelů v době, kdy jsou ceny energií na historickém maximu – jen za poslední měsíc ceny na burze stouply dvojnásobně. „Zároveň ví, že u něj v režimu DPI bude zákazník nejvýš šest měsíců, na které připadá topná sezona. To všechno se do výše nastavených záloh promítá,“ dodává Dědič. Lidem, kterým se stanovená záloha zdá přemrštěná, doporučuje dodavatele poslední instance kontaktovat a výši změnit. „Je však třeba se s ním na výši záloh domluvit, nelze si ji změnit jednostranně,“ říká a pokračuje, že i DPI si uvědomují nevýhodnost této nabídky a lidem vedle toho nabízejí ceníky s fixací. „Kterou variantu zvolit, je samozřejmě otázka. Pokud chcete s výběrem nového dodavatele pomoci, můžete nás kontaktovat na webu www.kristyn.cz,“ dodává Dědič.

Služeb Kristýna přitom mohou využít jak jednotlivci a rodiny, tak různé organizace. V uplynulých dnech se tak na společnost obrátila například Charita Strážnice. „Problém nastal u jednoho z jejích domů, kam dodávala Bohemia Energy. Situaci ale už s pomocí Kristýna vyřešili,“ uvedla pro KT mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Dagmar Jurčíková.

Sama Charita se přitom lidem postiženým krachem dodavatele rovněž snaží pomáhat. Ve Veselí nad Moravou tak zdejší charitní poradnu dosud kontaktovalo pět lidí. „Velký problém vidím v tom, že energetické společnosti upřednostňují komunikaci e-mailem a uzavírání smluv nabízejí prostřednictvím webových stránek. Jenže z oněch pěti osob, které nás kontaktovaly, měla pouze jediná e-mailovou adresu a dokázala se na internetu pohybovat, zbývající se musely spolehnout na pomoc někoho jiného,“ uvedla vedoucí občanské poradny Lenka Koleňáková.

Zdražování energií se nevyhýbá ani rozpočtům farností. Některé už před zimou zavádějí úsporná opatření. Místecká farnost běžně slaví bohoslužby ve farním kostele a dvou menších chrámech, letos to ale bude jiné. „Ano, kvůli zvyšování cen za elektřinu jsme se rozhodli přesunout pravidelné mše z kostela Všech svatých ke Sv. Jakubovi,“ potvrzuje tamní farář P. Daniel Vícha. Místo dvou kostelů se tak bude vytápět jen jeden.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou