26. října–1. listopadu 2021

Den štědrosti pro misie

26. 10. 2021

Misijní neděle letos připadla na 24. říjen. Přesně dva měsíce před Vánoci se tak mohla stát „štědrým dnem“ pro třetí svět.

image:Image Misijní perníky chutnaly i farníkům z ostravské katedrály.
Misijní perníky chutnaly i farníkům z ostravské katedrály. Snímek Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

K misijní neděli se předepsanou sbírkou na Papežská misijní díla připojují všechny farnosti. Některé ale díky pečení misijních koláčů získají ještě příspěvky navíc. Sladkou tečku si po nedělní mši mohli dát třeba farníci v Karviné, Opavě-Jaktaři či Paskově. Ve Štramberku se do pečení pustila dětská schola. V Jeseníku skupina dobrovolnic naplnila misijními výslužkami tři banánové bedny. Tamní farníci za balíček sladkého pečiva k nedělní kávě přispívali adresně na činnost bosých karmelitánů ve Středoafrické republice.

Propojenost světa

Jesenický děkan P. Stanislav Kotlář věnoval solidaritě s chudšími oblastmi celou promluvu: „Dnes si můžeme uvědomit, že náš ekonomický blahobyt je dán chudobou jiných lidí,“ připomněl farář osudy těch, kteří pracují v nedůstojných podmínkách. Ve světle globalizace pak má prosba slepce Bartimaia z nedělního evangelia „Mistře, ať vidím“ nové významy: „Potřebujeme stále prosit, abychom viděli propojenost tohoto světa. Potřebujeme vědět, že všichni na planetě jsme bratři a sestry,“ vyzval P. Kotlář.