19.–25. října 2021

Tragická smrt britského politika

Ze světa

19. 10. 2021

Za „služebníka nejvyšších principů inspirovaných katolickou vírou“, který usiloval o šíření dobra a s nadšením pracoval pro dobré vztahy mezi Británií a Svatým stolcem, označil Davida Amesse v soustrastném dopise vatikánský sekretář pro vztahy se státy arcibiskup Paul R. Gallagher.

Devětašedesátiletý konzervativní poslanec byl 15. října smrtelně pobodán v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu během setkání se svými voliči. Pětadvacetiletý pachatel udržoval kontakty s džihádisty. Ženatý otec pěti dětí David Amess byl přesvědčený katolík, patron organizace Right To Life UK (Právo na život) hájící nedotknutelnost lidského života od početí po přirozenou smrt. Právě on také roku 2006 v britském parlamentu založil mezipartajní skupinu pro vztahy se Svatým stolcem, během let vedl několik parlamentních návštěv Říma a zasloužil se i o návštěvu papeže Benedikta XVI. v Británii roku 2010.

Setkal se též s papežem Františkem.V roce 2015 jej královna Alžběta za jeho veřejnou službu povýšila do rytířského stavu. Primas Anglie a Walesu kardinál Vincent Nichols prohlásil: „Tato smrt vrhá ostré světlo na skutečnost, že naši poslanci jsou služebníky lidu, kteří jsou lidem k dispozici v jejich potřebách. Tento strašlivý útok je tak útokem na náš demokratický systém a tradice.“ A dodal: „David Amess vykonával své povolání katolíka ve veřejném životě velkoryse a čestně.“

Násilím prohrávají všichni

Nad tragickou Amessovou smrtí vyjádřili zděšení i lítost mnozí další představitelé církví a veřejného života včetně vévody a vévodkyně z Cambridge. Na místě vražedného útoku se konala vigilie se svícemi a lidé sem kladou květiny. Papež František pak při Andělu Páně naléhavě žádal, aby lidstvo opustilo „cestu násilí, které je vždy prohrou, porážkou pro všechny“.

Mluvčí britské Dolní sněmovny Lindsay Hoyle po Amessově smrti informoval, že bude na místě přezkoumat bezpečnost poslanců a zvážit, zda jsou stávající opatření dostatečná. Už v roce 2016 byla podobně ubodána poslankyně za labouristickou stranu Jo Coxová.

„Kéž dobré dílo, které Amess započal v tolika různých oblastech, nadále pokračuje. Kéž spočine v pokoji a Bůh, kterému tak věrně sloužil, ať utěší všechny, kdo oplakávají jeho ztrátu,“ uzavřel svou kondolenci arcibiskup Gallagher.