19.–25. října 2021

Slovenští biskupové děkují i plánují

Ze světa

19. 10. 2021

Za zářijovou papežskou návštěvou se ohlédli slovenští biskupové na svém jubilejním 100. plenárním zasedání. Ve dnech 11. a 12. října se konalo ve středoslovenském Badíně.

image:Image Z rukou apoštolského nuncia Giacoma Giuda Ottonella přijal medaili za pomoc při papežské návštěvě například košický salesián P. Peter Bešenyei, průkopník pastorace tamních Romů.
Z rukou apoštolského nuncia Giacoma Giuda Ottonella přijal medaili za pomoc při papežské návštěvě například košický salesián P. Peter Bešenyei, průkopník pastorace tamních Romů. Snímek Peter Zimen / TK KBS

Svatému otci odtud poslali děkovný list. Odpověděli jím na písemné poděkování, kterým František už dříve ocenil jejich pohostinství a vyzval je k pokoji a jednotě. Napsali mu mimo jiné: „Přinesl jste na Slovensko náruč laskavosti a požehnání. Vaše slova uchováváme v paměti, ale také je dále nabízíme obyvatelům Slovenska k přemýšlení a uvádění do života.“ A dodali: „Do naší země jste zasel semena pro společné kráčení dnešním světem v duchu evangelia. Rádi vynaložíme úsilí, aby přinesla úrodu v našem svědectví a ohlašování.“ Celý dopis je dostupný na stránkách tiskového střediska slovenského episkopátu tkkbs.sk.

Společné poděkování vyslovili biskupové také těm, kdo Františkovu návštěvu v Bratislavě, Šaštíně, Prešově a Košicích připravovali a umožnili – tedy prezidentce Zuzaně Čaputové, která papeže na Slovensko pozvala, státním úředníkům, místním organizátorům, dobrovolníkům a jejich koordinátorům, těm, kdo vedli duchovní přípravu, a také policistům, vojákům, hasičům a zdravotníkům, kteří dohlíželi na bezpečnost a hladký průběh jednotlivých setkání. „Vší této pomoci si velmi vážíme a prosíme Pána, aby ji štědře odměnil a požehnal,“ vzkázali biskupové. Předsedovi vlády Eduardu Hegerovi pak šéf biskupské konference arcibiskup Stanislav Zvolenský poděkoval také při osobní návštěvě. Podle oficiálních údajů se s papežem na Slovensku během této cesty 12. až 15. září setkalo přes 100 tisíc osob.

Papežské medaile pro pořadatele

V neposlední řadě pak převzaly ocenění čtyři desítky představitelů státu, obcí, členů různých sdružení i duchovních či dobrovolníků, kteří měli Františkovu návštěvu na starost. Slavnostní akt proběhl na půdě Apoštolské nunciatury v Bratislavě a nuncius Giacomo Giudo Ottonello ocenění také sám rozdával. Papežskou medailí k návštěvě Svatého otce a stříbrnou a bronzovou medailí k 9. roku pontifikátu papeže Františka podělil mj. P. Ivana Ružičku – hlavního koordinátora papežské návštěvy, P. Martina Kramaru – mluvčího Konference biskupů Slovenska (KBS), Mons. Ľubomíra Petríka či P. Petera Bešenyeie SDB, kteří se starali o průběh setkání v Prešově, resp. na Luníku IX, či Viktórii Žolnovou – hlavní koordinátorku dobrovolníků především z řad mládeže.

„Díky za váš důvěrný a hluboký smysl pro povinnost i za občanské ctnosti, které jste uplatnili ve prospěch apoštolské návštěvy a slovenského lidu,“ poděkoval oceněným nuncius a vyzdvihl jejich každodenní, „často skrytou a nedoceněnou práci, která je nejlepším důkazem závazku vůči bližním i neznámým, který jste přijali za svůj“.

Zastali se lékařů

Během svého plenárního zasedání se poté biskupové od minulých zážitků obrátili i do nejbližší budoucnosti. Slovenská církev – stejně jako všechny diecéze po celém světě – se v neděli 17. října vydala na synodální cestu a KBS k tomu spustila speciální stránky synoda.sk, kde shromažďuje všechny informace, dokumenty i potřebné kontakty. „Chceme hledat odpověď na otázku, jak se společné putování při ohlašování evangelia uskutečňuje dnes v naší církvi a jaké kroky nás Duch Svatý zve učinit, abychom v tomto putování rostli. Zveme vás tedy na cestu dialogu a důvěry ve vedení Ducha Svatého,“ oslovili biskupové slovenské věřící. Jelikož se lékaři a zdravotníci, bojující proti koronavirové pandemii, v uplynulých týdnech na Slovensku stali několikrát terči výhrůžek, a dokonce útoků, shodli se biskupové také na zřetelném odsouzení těchto činů. „Těmto lékařům a odborníkům biskupové vyjadřují blízkost a podporu a věřící prosí, aby ve svém okolí nepřipustili žádné projevy nepřátelství. Něco takového nikterak neodpovídá duchu Kristova evangelia ani duchu soužití v občanské společnosti,“ sdělil za všechny novinářům banskobystrický biskup Marián Chovanec. Pandemická situace se na Slovensku rychle zhoršuje, biskupové ale zatím neplánují plošná omezení bohoslužeb. Zpřísněná pravidla však nyní platí již ve většině okresů.