Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Plzeňská diecéze pomůže bydlet

Plzeňská diecéze pomůže bydlet

19. 10. 2021

Tisk

Seriózní jednání a pomocnou ruku v případě nouze nabízí nájemníkům svých bytů Biskupství plzeňské. Nyní představilo program Pomoci bydlet, jehož prostřednictvím chce nabídnout lidem v závažných životních situacích důstojné bydlení.

„Biskupství vlastní a pronajímá 178 bytů v deseti domech, v příštím roce chceme dostavět další dva domy, tím získáme 113 nových bytových jednotek,“ vypočítává generální vikář plzeňské diecéze P. Jakub Holík.

Část z tohoto množství tvoří standardní nájemní byty a ubytovací zařízení pro studenty či dělníky. „Ty pronajímáme za běžný tržní nájem, spíše lehce pod průměrem,“ upřesňuje Petra Benešová, vedoucí Oddělení majetkové a investiční správy biskupství.

Další kategorii tvoří byty pro seniory v nedávno dokončeném domě v Plzni na Nové Hospodě. „Jde o klasické nájemní byty, nikoliv o pečovatelský dům či podobné zařízení. Nicméně v přízemí má kancelář Městská charita Plzeň, která je připravena zajistit pomoc s chodem domácnosti i s osobní péčí, jako je hygiena, dovoz jídla či nákupu, obstarání zdravotních pomůcek, polohovacích postelí a další služby. To není součástí nájmu, ale platí se zvlášť třeba z příspěvku na péči, o jehož požádání v případě potřeby také pomůžeme,“ popisuje ředitel Městské charity Plzeň Pavel Janouškovec.

Třetím typem bytů jsou ty, které Biskupství plzeňské poskytuje ve spolupráci s organizací Víc než jen bydlení, zaměřující se na zprostředkování nájemného bydlení lidem ohroženým sociálním vyloučením. „Sháníme byty pro klienty, kteří jsou u pronajímatelů až na posledním místě, tedy například matky samoživitelky nebo u nás žijící cizí státní příslušníci či příslušníci národnostních menšin, kteří jsou často odkázáni na předražené ubytovny, což je finančně nevýhodné jak pro ně, tak pro stát, který tím vlastně nepřímo dotuje tzv. obchod s chudobou. Poskytujeme právní servis a další záruky pronajímatelům i nájemcům. Vážíme si toho, že na plzeňském biskupství jsme našli otevřené dveře,“ vysvětluje Adam Pospíšil z Víc než jen bydlení – podle jeho slov první „sociální realitky u nás“, podporované z evropských a norských fondů.

Pro zcela výjimečné případy slouží Solidární fond biskupa. „Pomoc z toho fondu je určena pro zcela mimořádné situace, kdy není možná pomoc ani od státu, ani od neziskových organizací. V takových případech řešíme možnost příspěvku z fondu individuálně. Stejně jako v případě nájmů ve spolupráci s organizací Víc než jen bydlení. Je třeba vybírat prostředí, do něhož se dotyčný nájemce začlení. Nechceme dělat plošná opatření, která by mohla vést ke vzniku vyloučených lokalit,“ zdůrazňuje biskup Tomáš Holub.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou