19.–25. října 2021

Biskup požehná opravenou Zelenou horu

Z domova

19. 10. 2021

Slavnostní mše svatá s požehnáním kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou bude pomyslnou tečkou za nejrozsáhlejšími opravami v historii tohoto poutního místa.

Zelenou horu, která je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla a je památkou UNESCO, nyní návštěvníci uvidí v podobě, jak ji více než 200 let nikdo neviděl. Na rekonstrukci, při níž se podařilo chrámu navrátit původní barokní prvky mobiliáře, tvary a velikost vitrážových oken a obnovit dlažbu, se podílelo mnoho odborných firem a restaurátorů. „Práce byly velmi náročné a komplikované kvůli epidemickým opatřením. Onemocnění se nevyhnulo ani restaurátorům a několik měsíců nebyly kvůli pandemii svolány kontrolní dny a odborné konzultace,“ připomíná děkan a farář ve Žďáru nad Sázavou P. Vladimír Záleský. Jak říká, velmi náročná byla úprava poutního nádvoří. Současně se vytvořily trativody ze střešních chrličů, z nichž jsou vedeny drenáže, které zavlažují travnaté plochy. Památka má nové osvětlení i fasádu v šedobílých barvách. „Nejzásadnější změnou byla obnova původní dlažby kostela. Několik různých tvarů a barev poskládaných do kompozice hvězd vytváří efekt, který podtrhuje celou stavbu kostela i s jejími ochozy a klenbou,“ upozorňuje P. Záleský. Práce na obnově poutního kostela začaly v roce 2018 a náklady se vyšplhaly na téměř 48 milionů korun. Větší část byla financována z dotace IROP. „Vše bylo možné realizovat díky významné podpoře dárců a dobrovolníků, za což všem patří velký dík,“ připomíná P. Záleský. Kromě farnosti přispělo také město Žďár nad Sázavou. V následujících dvou letech je naplánovaná obnova ambitů, omítek, štukové výzdoby, varhan, umělecké zpracování křížové cesty a navrácení soch svatojánských ctností, které zdobily věže ambitů.

Mši sv. bude 23. 10. od 16.30 hod. sloužit pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul. Liturgii doprovodí Horácká muzika. Poté bude následovat prohlídka opraveného kostela s hudebním doprovodem. Kulturní program s komentovanými prohlídkami je připravený i na 24. 10. od 13 hod.