19.–25. října 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Odmítněte struktury hříchu

Papež František

19. 10. 2021

|
Tisk
|

Zrušení dluhu chudých zemí, zastavení obchodu se zbraněmi nebo důslednější řešení potravinové krize – to žádal papež ve videoposelství pro čtvrté Světové setkání lidových hnutí 16. října. Upozornil i na to, že počet obětí hladu může přesáhnout těch zemřelých na covid.

Mezinárodní iniciativa sdružuje manuálně pracující, jejichž základní práva jsou mj. kvůli pandemii ohrožena, ale i migranty nebo chudé a potřebné. František zdůraznil, že v důsledku pandemie a válečných konfliktů drasticky narostla potravinová krize – hladovějících je o 20 milionů více. „Je možné, že počet těch, kdo následující rok zemřou hlady, překročí počet obětí covidu,“ varoval. Na tento problém ostatně Svatý otec upozornil i v poselství do římského sídla Organizace pro výživu a zemědělství OSN (neboli FAO) u příležitosti Světového dne výživy 16. října, jak uvádí Vatican News. Cíl tohoto mezinárodního společenství vymýtit hlad ve světě do roku 2030 označil Vatikán za „jednu z nejdůležitějších výzev pro dnešní lidstvo“. V poselství se papež zároveň zasadil o změnu způsobu produkce a spotřeby potravin a vyzval všechny k šetrnosti.

Ve svém videoposelství pro lidová hnutí František vybídl k obrácení a boji proti tomu, co sociální nauka církve nazývá „strukturami hříchu“: vyzval například velké laboratoře, aby zpřístupnily patenty na vakcíny proti covidu, dále finanční skupiny a mezinárodní úvěrové instituce, aby odpustily dluhy chudým zemím, velké těžařské, ropné, lesnické, realitní a zemědělské společnosti, aby přestaly ničit přírodu, nebo potravinářské společnosti, aby nezdražovaly jídlo. „Chtěl bych ve jménu Boha požádat výrobce zbraní a obchodníky s nimi, aby zcela zastavili své aktivity, které podněcují násilí a války, často jako součást geopolitických her, jejichž cenou jsou miliony životů a vysídlování,“ pokračoval. Taktéž vyzval k zastavení sankcí, invazí či okupací jiných států. Na technologické giganty či média apeloval, aby nepodporovaly šíření fake news a konspirací. A upozornil také na „tichou pandemii“, která dlouhodobě zasahuje děti, dospívající a mladé lidi a v době sociální izolace ještě vzrostla. „Mluvím o stresu a chronické úzkosti spojené se závislostí na internetu a nedostatkem perspektiv do budoucnosti, které se zhoršují absencí skutečných vztahů s přáteli,“ uvedl.

Svatý otec závěrem vybídl světové politiky, aby nenaslouchali pouze ekonomickým elitám, ale sloužili všem lidem. Náboženské vůdce pak vyzval: „Budujme mosty lásky, aby hlas periferie se svým pláčem, ale také zpěvem a radostí nevyvolával ve zbytku společnosti strach, ale empatii.“

Papež pak na 12. listopadu, předvečer Světového dne chudých, plánuje v Assisi setkání s 500 chudými lidmi z celé Evropy. V rodišti sv. Františka se společně pomodlí v bazilice Panny Marie Andělské (zvané Porciunkule).

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou