5.–11. října 2021

Kanadská církev hledá usmíření s indiány

Ze světa

5. 10. 2021

Oficiální omluvu za podíl církve na utrpení a úmrtích v někdejších internátních školách pro indiánské děti zveřejnili kanadští biskupové na závěr svého výročního plenárního zasedání.

Do letošního listopadu chtějí též připravit iniciativy pro získávání financí na pomoc obětem, jejich rodinám a komunitám. 30. září pak prožily kanadské farnosti první Národní den pravdy a usmíření, kdy se na vytyčený úmysl slavily bohoslužby a konaly se programy, které měly blíže představit tvrdou realitu internátních škol. V těch byly izolovány od rodin a násilně asimilovány děti domorodců, tisíce z nich nepřežily kruté podmínky a špatné zacházení. Na projev solidarity s přeživšími si lidé mohli v tento den obléci oranžovou. Jedna z obětí Phyllis Webstadová totiž vzpomíná, jak jí při nástupu do internátní školy v 70. letech ihned vzali její milované oranžové tričko. „30. září nosíme oranžovou, abychom ukázali, že žádnému dítěti nemá být odebraná jeho kultura a víra,“ prohlásil Myron Rogal, koordinátor pro smíření při saskatoonské diecézi.

„Katolické subjekty musejí hmatatelněji řešit utrpení, které oběti zažily v kanadských internátních školách,“ prohlásil podle agentury CNA předseda Kanadské biskupské konference (CCCB) biskup Raymond Poisson. Do sbírky na pomoc poškozeným komunitám tzv. Prvních národů, Inuitů a Métisů se mají zapojit i jednotlivé farnosti a během nadcházejících pěti let má dosáhnout výše 30 milionů dolarů (zhruba 655 milionů korun).

Se zástupci domorodých komunit pak biskupové chtějí vybrat k podpoře projekty, které mají skutečný potenciál pomoci.

„Kanadští biskupové se řídí zásadou, že bychom neměli mluvit o domorodých obyvatelích, aniž bychom s nimi hovořili,“ zdůvodnil místopředseda CCCB biskup William McGrattan. „Neexistuje jeden výlučný krok, který by odstranil bolest lidí, kteří přežili internátní školy, ale doufáme, že nasloucháním, navazováním vztahů a spoluprací tam, kde jsme toho schopni, se naučíme, jak společně kráčet po nové cestě naděje,“ dodal biskup McGrattan.

Na webu CCCB (cccb.ca) pak biskupové zveřejnili oficiální omluvu. „Využíváme této příležitosti, abychom vám, domorodému obyvatelstvu této země, potvrdili, že uznáváme utrpení prožité v internátních školách. Na tomto systému se podílelo mnoho katolických řádů a diecézí. Uznáváme závažné zneužívání, kterého se dopouštěli někteří členové katolického společenství. Se zármutkem si také uvědomujeme traumata a dědictví problémů, kterým původní obyvatelé čelí a která přetrvávají dodnes,“ stojí v něm mimo jiné. Biskupové ujišťují o odhodlání pracovat na usmíření a uzdravení vztahů, podpoře rozvoje domorodých obyvatel Kanady i na přesnějším poznání reality internátních škol. Tyto školy zřizovala kanadská vláda od 70. let 19. století až do roku 1996 jako prostředek nucené asimilace domorodých dětí. Na více než dvě třetiny z nich dohlížely řehole nebo diecéze. Na následky zanedbávání, krutého zacházení nebo zneužívání zde zemřelo nejméně 4100 dětí. V roce 2009 se za tyto krutosti omluvil papež Benedikt XVI. Letos v létě na tuto část kanadské historie znovu upozornily nálezy neoznačených masových hrobů na někdejších školních pozemcích.

Letos v prosinci přijme papež František v Římě delegaci přeživších a dalších zástupců kanadských domorodých obyvatel. CCCB slíbila, že Vatikán požádá o Františkovu pastorační návštěvu Kanady „v rámci cesty za uzdravením“.