5.–11. října 2021

Senát ocenil teologa i sochaře

Z domova

5. 10. 2021

Patnáct osobností získalo o svátku sv. Václava stříbrné medaile předsedy Senátu. Byla mezi nimi i řada křesťanů, kteří se angažují ve službě druhým i církvi.

image:Image Stříbrnou medaili předsedy Senátu si odnesl sochař Petr Váňa i astrofyzik Jiří Grygar.
Stříbrnou medaili předsedy Senátu si odnesl sochař Petr Váňa i astrofyzik Jiří Grygar. Snímek archiv Senátu

Ocenění vědci, umělci a další osobnosti spojuje podle předsedy Senátu Miloš Vystrčila odvaha, schopnost být vzorem a pevnost postojů. „Spojují je tři atributy. Tou první vlastností je statečnost – jak se praví: ‚statečnost je nejdůležitější ze všech ctností, protože všechny ostatní ctnosti by bez statečnosti byly vdovy‘. Druhá společná vlastnost je být inspirací, mít vizi a prosadit ji. A tou třetí vlastností je pevnost charakteru, morálky, postojů a idejí,“ komentoval výběr Miloš Vystrčil.

Za propojování vědy a víry získal ocenění teolog P. Tomáš Petráček. „Cítil jsem se mezi těmito lidmi, abecedně to vyšlo mezi Šimonem Pánkem a Jiřím Suchým, s vědomím, že to v minulosti dostali P. Jan Rybář, Jaroslav Vrbenský či jezuita P. Ludvík Armbruster, dost nepatřičně a nezasloužile, ale konec konců všechno je milost,“ reagoval na ocenění Tomáš Petráček na svém facebooku.

Za „trvalou obhajobu vědy a vzdělávání navzdory okolnímu světu“ dostal medaili astronom a astrofyzik Jiří Grygar, za „pomoc a podporu nemocným duším“ pak dětský psycholog Jiří Šturma, se kterým vyšel nedávno knižní rozhovor Nejlepší dramatik je život sám (KNA, 2021).

Sochař Petr Váňa, který se dvě desetiletí věnoval obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, dostal medaili za „nové podoby kamene propsané do našich duší“. Po náhlé smrti Mileny Černé, dlouholeté předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, kterou předseda Senátu ocenil za zásadní skutky a vytrvalou pomoc v sociální a zdravotní oblasti, za ni převzal stříbrnou medaili její manžel Miloslav Stehlík.

Slavnostnímu aktu v Hlavním sále, který poprvé přenášela Česká televize, předcházela ekumenická bohoslužba ve Valdštejnské zahradě i pro veřejnost. Vedli ji kazatel Daniel Kvasnička a P. Ladislav Heryán. O hudební doprovod se během bohoslužby i slavnostního ceremoniálu postaralo kvarteto Bohemia Voice.