5.–11. října 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Zkusili jsme to přes hudbu a zpěv

Téma

5. 10. 2021

|
Tisk
|

V poslední době slyšíme často výzvy, aby se věřící laici zapojili do evangelizace a šířili radostnou zvěst. Jsou farnosti, kde už nová evangelizace funguje roky. Patří mezi ně i Hluk na Uherskohradišťsku. Aktivita tamních farníků dávno přesáhla hranice malého městečka.

image:Image Jeden z večerů chval se v Hluku nesl v duchu svatby, kdy byla církev coby nevěsta.
Jeden z večerů chval se v Hluku nesl v duchu svatby, kdy byla církev coby nevěsta. Snímek autorka

„Dospívali jsme na přelomu devadesátých let, kdy jsme chodili do prvního spolča. Tehdy nás na celý život ovlivnil P. Adam Rucki, který v Napajedlech vedl duchovní obnovy v charismatickém duchu,“ vzpomínají manželé Kateřina a Václav Elsnerovi z Hluku. Později pro ně bylo zásadní setkání s komunitou Emmanuel a Ludvíkem Kolkem v Brně. Zde budoucí manželé prošli obnovou v Duchu svatém podle Sieverse. „Byli jsme také členy společenství u sv. Tomáška, které vedl Jan Mráz, zvaný Chmura. To nás silně zasáhlo,“ doplňuje Václav. Po pár letech prožitých v Brně se manželé už s dětmi vrátili do rodného Hluku na Slovácko.

„Zhruba před dvaceti lety jsme zde založili společenství ryze ze sobeckých důvodů. Bylo nám totiž jasné, že pokud se nebudeme pravidelně modlit s více lidmi, tak si vždy najdeme milión důvodů, proč se nemodlit – nemocnými dětmi počínaje a prací na zahradě nebo v domě konče,“ upozorňuje devětačtyřicetiletý Vašek. Spolu se ženou proto oslovili několik přátel a se svolením tehdejšího správce farnosti P. Jaroslava Kapuše se začali scházet jednou týdně před svatostánkem.

„Schéma je dodnes stejné. Začínáme vždy blokem chval, modlitbou a rozjímáním nad Písmem a končíme prosbami. Manžel hraje na kytaru, a tak nechybí ani zpěv,“ prozrazuje pětačtyřicetiletá Katka. Kromě toho se členové každým rokem účastní duchovních obnov a před koronavirovou pandemií jezdili také pravidelně na charismatickou konferenci. Dále se zapojili do Setkání modlitebních skupin tzv. SMS. Díky tomu se dostali do kontaktu s věřícími z celé východní i severní Moravy.

Po večerech chval založili scholu

„Přirozeným vývojem vznikly před dvanácti lety Večery chval. Měly jsme v té době tři dospívající dcery, jimž jsme chtěli nabídnout kvalitní využití volného času. Všechny se v základní umělecké škole učily na něco hrát a chodily také do sólového zpěvu. V pubertě už děcka neopijete rohlíkem. K víře je třeba, aby zakusili Boží přítomnost. My jsme to zkusili přes hudbu a zpěv. Založili jsme scholu, jejímiž členy byly i děti našich přátel,“ popisuje Katka.

Večeru chval se účastnili místní i věřící ze širokého okolí. Dětem ale přibývaly roky, po studiích vylétly z hnízda a kapela se rozpadla. Členové společenství ale nesložili ruce do klína. Elsnerovi už předtím vnímali, že by měli předávat dál to, co načerpali. S požehnáním nynějšího faráře P. Josefa Janka proto zorganizovali s týmem dalších farníků v letech 2018–2019 kurzy Alfa, jimiž prošlo okolo osmdesáti lidí nejen z Hluku, ale i okolních farností. V roce 2020 navázali pak Obnovou v Duchu svatém. Na pomoc si pozvali faráře z Dolních Bojanovic P. Petra Karase, který do Hluku dojížděl sloužit s týmem ze své farnosti. Ke službě ale začali být zváni i Hlučané.

Nejdříve na přímluvnou modlitbu do Prahy a později také na misie, které v Uherském Hradišti pořádali františkáni. „Pomáhali jsme tehdy ve farní kavárně. Při seminářích P. Eliase Velly na Velehradě a na Dnech víry v Uherském Hradišti s P. Patem Collinsem jsme zase sloužili přímluvnou modlitbou. Nabídky do služby přicházely bez našeho přičinění samy,“ prozrazují Elsnerovi.

Společenství, které drží při životě

Zároveň přiznávají, že zapojení do nejrůznějších aktivit v církvi při zaměstnání na plný úvazek je často velmi náročné. Na druhé straně ovšem obohacující. „Za ty roky jsme se setkali s mnoha úžasnými lidmi a prožili v zakoušení Boží přítomnosti krásná společenství i radost,“ shodují se.

Manželům Elsnerovým a dalším členům společenství je jasné, že pokud chtějí žít s Bohem, musí na sobě stále pracovat. Před koronavirovou pandemií proto tři roky dojížděli do Zlína, kde se účastnili tzv. Večerní univerzity. S tamním správcem farnosti P. Kamilem Obrem ji vedli členové společenství z Martindomu v Bratislavě.

„Doba covidová ukázala, že u někoho cestička k Pánu Bohu rychle zarostla. Bylo velmi jednoduché v neděli zapnout televizi a nemuset se vypravit do kostela. Potom bylo ale ještě jednodušší tu televizi nebo počítač ani nezapínat. Pro mnohé bude obtížné se nyní restartovat. Pro nás je důležité, abychom se setkávali a sdíleli s druhými své radosti i starosti. To nás drží při životě. Potřebujeme se jeden o druhého opírat, jinak se neposuneme dopředu,“ tvrdí manželé.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou