28. 9. 2021
|Jako křesťan bych měl spíše zůstat nestranný, nebo cítit odpovědnost za dění a jít k volbám?
Volby jsou důležité. Kdybychom nevolili, náš propadlý hlas by prospěl jiným. Než ale půjdeme k urnám, ohlédněme se. V kterých volbách jsme volili moudře a která vláda byla ucházející?
Před válkou žilo mnoho lidí v dobrých rodinách a s pěknými vztahy v obci, ale pak přišel – demokraticky zvolený – Hitler a víme, co vše zničil. Po válce se lidé snažili obnovit, co bylo možné, ale ti, co ve volbách dostali od voličů mnoho hlasů, rozvrátili, co se dalo. Přišli jsme o svobodu, nemohli jsme studovat, znovu jsme se báli udávání, pronásledování a stáli fronty na nejrůznější zboží.
Proto nestačí pečovat jen o svůj charakter, rodinu a obec, ale také o slušnou politiku, o dobré vztahy s druhými Evropany a se slušnými spojenci. Proto se učíme přemýšlet a rozlišovat dobro od zla. Nehrajme si stále na oběti. S dětmi, vnuky a kamarády si říkáme, jak bychom se chtěli zachovat za války. Jako ti, co odstranili hitlerovského vraha Heydricha a poslední kulku si nechali pro sebe? Ukryli bychom Žida nebo jiného pronásledovaného? Kdo je pro nás hrdinou, jaký smysl života jsme objevili a jak si pěstujeme svou odvahu? Nedopusťme, aby nám opět někdo omezil svobodu.
Využít volebního práva patří k občanské dospělosti. Vždy jde o kompromis, ale ten volíme i v manželství a rodině. Každý jsme svým dílem odpovědný za budoucnost, zda bude lépe, nebo hůře. „Na které straně jsi byl a koho jsi volil?“ ptají se po čase potomci svých rodičů a prarodičů.
P. VÁCLAV VACEK, emeritní farář v Letohradě