14.–20. září 2021

Skandinávští biskupové na Strahově

Z domova

14. 9. 2021

Minulý týden od pondělí do pátku v premonstrátském klášteře na pražském Strahově jednali skandinávští biskupové.

image:Image Švédský biskup Arborelius při mši sv. ve strahovské bazilice.
Švédský biskup Arborelius při mši sv. ve strahovské bazilice. Snímek Václav Kittel OPraem

„Na Islandu působí jako misionář nás spolubratr P. Metod Kozubík. Tamější biskup, Dávid Tencer, který pochází ze Slovenska, nám za něho několikrát děkoval a při té příležitosti jsme mu nabídli, aby skandinávští biskupové naplánovali své jednání v Praze,“ vysvětlil pro KT P. Ambrož Šámal OPraem. Skandinávská biskupská konference totiž nejedná na území jednoho státu, ale schází se v různých zemích. Sdružuje sedm diecézí a územních prelatur napříč převážně luteránským Švédskem, Norskem, Dánskem, Finskem a Islandem. Katolíků je zde málo, nejvíce je jich v Norsku: pět procent obyvatel.

Praha působila jako katolické město

Severští biskupové si mezi jednáními stihli prohlédnout klášter premonstrátů, kteří slaví 900. výročí založení řádu, Prahu i se svatovítskou katedrálou, kde slavili mši sv. u hrobu sv. Václava. Pravidelně také sloužili bohoslužbu ve strahovské bazilice Nanebevzetí Panny Marie. „Když jsem v roce 1967 přijel do Prahy, nebyl jsem sám ještě katolíkem. Praha na mě přesto zapůsobila jako katolické město. Město, kde malé dítě je a zůstává skrytým králem, což s sebou nesou i dějiny,“ vzpomínal při promluvě stockholmský kardinál Anders Arborelius. „V Praze je i husitská Betlémská kaple a židovská Staronová synagoga. Katolická církev je esenciálně otevřena i pro dialog,“ dodal biskup.

U premonstrátů

Skandinávští pastýři se účastnili také části denního programu premonstrátů. „Realita církve ve Skandinávii je úplně jiná než u nás. I proto bylo setkání s tamějšími biskupy velmi zajímavé,“ dodal P. Šámal. O pastoraci na Islandu se KT bavil s tamním biskupem, rozhovor přineseme v některém z příštích vydání.