14. 9. 2021
|Hned dva historické momenty provázely nedělní oslavy na Svatém Hostýně. Lidé si zde připomněli 300. výročí položení základního kamene a také byli svědky žehnání unikátního obrazu.
Přítomné při mši svaté přivítal rektor baziliky P. Ladislav Nosek SJ a upozornil, že od zmíněného položení základního kamene 4. května 1721 uplynulo do dokončení baziliky 27 let. „Připomíná nám to, že dobré věci někdy trvají dlouho, a to nás povzbuzuje k trpělivosti,“ dodal. Historii poutního místa se ve svém kázání věnoval také biskup Antonín Basler. „Je užitečné, abychom si uvědomili, co máme. Hostýn je pro všechny generace školou víry i lásky k Bohu a Matce Boží,“ připojil.
Skutečnost, že na dobré věci je třeba si umět počkat, pak potvrdil i obřad následující po mši svaté. Biskup Basler při něm totiž požehnal třímetrový keramický obraz zpodobňující sv. Cyrila a Metoděje a umístěný na vnější zadní stěně baziliky. Unikátní dílo podle známé litografie od malíře Jano Köhlera vytvořili Passionaria a Vojtěch Paříkovi. Podle svých slov na něm pracovali den co den po dva roky a obraz teprve v posledních týdnech do dosud nevyužitého výklenku umístil obkladač Miroslav Mikulka ze Spytihněvi s pomocníky.
„Plnohodnotných barevných přechodů bylo možné docílit jen trpělivým nanášením tenkých transparentních vrstev keramických glazur a každou znovu vypálit. Velký problém bylo trhání keramického střepu při opakovaných výpalech, i toto úskalí jsme ale překonali pomalým nárůstem teploty v peci. Díky zkušenostem z naší dvanáctileté práce při obnově Köhlerových keramických mozaik, takzvané Jurkovičovy křížové cesty, jsme to s vydatnou Boží pomocí dokázali,“ shrnul Vojtěch Pařík pracovní postup. A doplnil, že jde o unikátní a nikde jinde ve světě dosud nevyužitou technologii: keramika si při postupném vypalování uchovává plnou hodnotu malby v jemných barevných přechodech.
Unikátní technologie
Biskup Basler při žehnání zdůraznil, že zpodobení sv. Cyrila a Metoděje na Svatý Hostýn patří. „Tvořili důležitý článek v předávání víry. S vděčností a úctou se u nich teď můžeme zastavovat a prosit, aby nám pomohli zachovat dědictví otců pro další generace,“ dodal.