14.–20. září 2021

ČNB vydává svatoludmilskou minci

Z domova

14. 9. 2021

K 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily připravila Česká národní banka zlatou minci s motivem první české světice.

Svatoludmilskou minci ve čtvrtek 16. září na Pražském hradě slavnostně představí guvernér ČNB Jiří Rusnok. Autorem uměleckého návrhu vzešlého ze soutěže je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který pro lícovou stranu zvolil výjev z Velislavovy bible o Ludmilině smrti a pro rubovou stranu portrét světice, symbolicky se závojem a knížecí korunou.

Pětiletý emisní plán centrální banka připravuje vždy s předstihem tak, aby zahrnul zásadní události či osobnosti z našich dějin, a to ze všech oblastí lidského života, duchovní rozměr nevyjímaje – jak popisují pro KT její pracovníci. Kněžna a babička sv. Václava tak nebude první osobností ze světa víry, která se na pamětní minci dostane. „V tomto emisním období se v roce 2023 na minci objeví ještě motiv výročí 75 let od jmenování Josefa Karla Matochy (1888–1961) arcibiskupem olomouckým,“ uvádí mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Tento arcibiskup byl jmenován v březnu 1948, ale úřad směl vykonávat pouze do Velikonoc roku 1950, od kdy byl komunisty internován a zcela izolován od lidí pod stálým dohledem StB, a to až do své smrti o 11 let později.

„V minulosti jsme připomenuli také třeba výročí úmrtí sv. Zdislavy z Lemberka nebo 1000. výročí úmrtí sv. Vojtěcha,“ dodává mluvčí s tím, že podobné pozornosti se dostává nejen církevním osobnostem, ale i význačným událostem jako například výročí posvěcení kaple sv. Václava ve svatovítské katedrále nebo při jubileu založení Arcibiskupství pražského, kláštera Zlatá koruna či 600. výročí Emauzského kláštera.

Svatoludmilská mince rovněž poutá pozornost svou vysokou nominální hodnotou. „Zohledňuje mimořádnost tohoto výročí jak pro veřejnost, tak pro Českou národní banku,“ vysvětluje mluvčí. Finanční instituce minci dala nejvyšší používanou nominální hodnotu 10 tisíc korun, která ovšem není prodejní cenou. „Ta bude několikanásobně vyšší, neboť bere v potaz aktuální cenu zlata, náklady na uměleckou hodnotu zpracování a výrobu mince,“ přibližuje mluvčí centrální banky. Celkově z jablonecké České mincovny poputuje do oběhu 3800 mincí v běžné a 8500 kusů ve špičkové kvalitě. „Pohnutky koupě pamětních mincí bývají různé: sběratelské, investiční nebo upomínkové,“ uzavírá.