31. srpna–6. září 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Na co po prázdninách navážeme?

31. 8. 2021

|
Tisk
|

Konec léta je časem návratů. K vypravování dětí do školy, pravidelným aktivitám ve farnostech, každodenní rutině. Je to také nejvyšší čas zamyslet se, jaké místo bude mít Bůh ve znovuobjevených všedních dnech.

image:Image Co jsme s Bohem o prázdninách prožili?
Co jsme s Bohem o prázdninách prožili? Snímek David Sís / Člověk a Víra

Co jsme s Bohem o prázdninách prožili? Někdo asi ztratil pravidelné návyky spojené s režimem školního roku. Jiní zase v tomto mimořádném čase mohli ucítit Boží dotek s nebývalou intenzitou – ať už při dlouho očekávané duchovní obnově, pěší pouti, nebo větším klidu pro četbu Písma. Ať už ale chceme začít znova, nebo využít letní impulsy, jen těžko se obejdeme bez pravidelnosti, bez níž se předsevzetí může snadno rozplynout. I to zdůrazňuje na této dvoustraně sestra Lucie Cincialová.

Kde začít? Nejlépe v malé komůrce, aktualizoval Ježíšova slova dřívější pařížský arcibiskup Jean-Marie Lustiger: „Ať už jste kdokoliv, ať už jsou vaše životní podmínky jakékoliv, i když jste v nemocničním pokoji, když máte příliš těsný byt, i když cestujete metrem či uprostřed davu můžete najít tuto ‚vnitřní komůrku‘, za kterou zavřete dveře.“ Modlitba je tedy cestou na odlehlé místo, a jak podotkl německo-italský teolog Romano Guardini, nezřídka na této cestě čeká mnoho překážek: „Jakmile se pokusíme zklidnit, zmocní se nás teprve ten pravý nepokoj.“ Soustředění je přitom předpokladem modlitby, pokračuje Guardini v knize O modlitbě: „Žádná námaha, kterou na ně vynaložíme, není marná, a kdybychom dokonce celý čas určený k modlitbě strávili jen tím, že bychom hledali soustředění, byl by využit dobře, neboť v základě je soustředění samo již modlitbou.“

Díky ztišení se pak otevírá nesčetně mnoho způsobů modlitby. Prvním krokem může být ranní pozvání Boha do všech nejistot a plánů, které se s novým kalendářním dnem otevírají. „Večer pak odevzdání sebe sama do rukou Božích,“ radil kardinál Lustiger. Markéta Klímová v rozhovoru připomíná, že kromě pravidelných okének v denním rozvrhu se můžeme modlit opravdu na každém kroku a svěřovat Bohu vše, co vidíme a slyšíme. Povzbuzením pro začátek může být i americký jezuita James Martin, který ve svém Jezuitském návodu na modlitbu (KNA 2021) zdůrazňuje, že žádný druh modlitby není lepší než jiný a výčitky, že se ostatní modlí lépe než já, nejsou na místě. I prostých pár vět před usnutím může být „před Bohem stejně cenných jako nejnádhernější řeč, která vytryskne z nitra v hodinách uchvácení,“ napsal už za druhé světové války zmíněný Romano Guardini.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou