17.–23. srpna 2021

Ze střechy církevní nemocnice hráli Tap Tap

17. 8. 2021

Na zrekonstruované střešní terase pražské církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahrála minulý čtvrtek pacientům i jejich ošetřovatelům kapela The Tap Tap.

image:Image Známá kapela The Tap Tap rozezněla pražský Žižkov.
Známá kapela The Tap Tap rozezněla pražský Žižkov. Snímek autorka

Nemocnice chystá další bezbariérové úpravy a díky kulturním akcím chce být jednou z nejotevřenějších u nás. „Možná byste mohli jen trochu víc tancovat!“ vybízel posluchače koncertu v šestém patře církevní nemocnice Ladislav Angelovič, mluvčí a dlouholetý člen hudební skupiny tvořené dvacítkou mj. handicapovaných klientů Jedličkova ústavu. „Asi si říkáte, co je to za nápad – tancovat v nemocnici, všichni polomrtví... Ale nemusíte ani umět chodit, ukážu vám, jak to dělám já!“ dodal se smíchem vozíčkář za mohutného potlesku desítek posluchačů. Ti další koncert sledovali dole na ulici na obrazovce nebo díky facebookovému přenosu. Tóny písní hlavně z desky Noha na kolejích (2016) doplnil během více než hodinového programu největší taptapácký hit Řiditel autobusu o peripetiích při cestování MHD.

„Chceme ukázat, že nemocnice může být otevřeným prostorem, že sem lidé mohou přijít a prožít čas se svými nemocnými blízkými. Doufáme, že budeme jednou z nejotevřenějších českých nemocnic,“ uvedl po koncertě ředitel Tomáš Krajník. Setkání ležících pacientů s návštěvami, ale i výstavy nebo semináře pro veřejnost se mají konat právě na terase s výhledem na Žižkov. Nemocnice s téměř stoletou tradicí prochází poslední dva roky, kdy ji opět po 70 letech vlastní Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, rekonstrukcí. Nemocnice poskytuje lůžkovou dlouhodobou, rehabilitační, ošetřovatelskou a následnou péči. V prvních dvou podlažích se nachází ambulance včetně očkovacího centra.

Koncert připravoval i kapelník skupiny Šimon Ornest. „Dnes jsme tu provedli velký zátěžový test nového výtahu při přepravě vozíčkářů,“ uvedl Ornest, který je též asistentem starosty Prahy 3, kam spadá i kopcovitý Žižkov. Podle jeho zkušeností má tato městská část v bezbariérovosti pořád velké nedostatky. „Úpravy v budovách i veřejné dopravě jsou přitom důležité pro všechny, ne jen pro menšinu handicapovaných – člověk to pozná v každém věku, ať cestuje s kočárkem nebo se zraní,“ dodal.