10.–16. srpna 2021

Mladifest – týden setkávání s Ježíšem

10. 8. 2021

Tisíce mladých lidí z 50 zemí světa se zúčastnily mládežnického festivalu Mladifest v hercegovském Medžugorje. Letošní ročník připadl na 40. výročí prvního zdejšího zjevení Panny Marie šestici vizionářů 24. června 1981.

image:Image Po celý Mladifest poutníci zapisovali na plátno své prosby a poděkování. Při závěrečné bohoslužbě stometrový pruh přinesli před hlavní oltář.
Po celý Mladifest poutníci zapisovali na plátno své prosby a poděkování. Při závěrečné bohoslužbě stometrový pruh přinesli před hlavní oltář. Snímek radio-medjugorje.com

Od 1. do 6. srpna se mladí poutníci setkávali k modlitbám, mším svatým, svědectvím, katechezím nebo kulturnímu programu pod mottem z Matoušova evangelia: „Co dobrého mám dělat?“ K němu jim zaslal své zamyšlení papež František. Připomněl v něm autora tohoto evangelijního výroku – bohatého mladíka, který si přál následovat Krista, ale nedokázal se vzdát svého majetku. „Přátelé, i každému z vás Ježíš říká: Následujte mě! Mějte odvahu žít své mládí tak, že se svěříte Pánu a vydáte se s ním na cestu. Nechte se přemoci jeho láskyplným pohledem, který nás osvobozuje od svodů model, od falešného bohatství, které slibuje život, ale přináší smrt. Nenechte se odradit jako ten bohatý mladík, ale upřete svůj pohled na Marii a svěřte se té, která svým ‚zde jsem‘ bezvýhradně odpověděla na Pánovo volání,“ vzkázal papež mládeži (plné znění na Vatican News).

Vytrvalci z Česka

Nejpočetnější národní výpravou byla letos ta polská, ale své zastoupení měli i Češi. Skupinu z farnosti Soběchleby na Olomoucku vedl P. Josef Červenka, který pro Radio Proglas popsal: „Atmosféra byla oproti loňským ročníkům klidnější, program se hodně zkrátil. Přesto ale – po letech, co sem jezdím – vnímám, že sem asi opravdu přijeli ti, které Panna Maria pozvala, ti, kteří přes všechna opatření a testy přijet chtěli.“ Od účasti na mších a dalších částech programu účastníky neodradilo ani chladné a deštivé počasí. Bohoslužbám předsedali například ghanský kardinál Robert Sarah nebo apoštolský nuncius Luigi Pezzuto, zatímco stálý apoštolský vizitátor v Medžugorje arcibiskup Henryk Hoser se neúčastnil vzhledem k hospitalizaci pro vážné pocovidové komplikace.

Osvojit si ducha pokory a modlitby

Večerní mší svatou 5. srpna u venkovního oltáře před kostelem sv. Jakuba festival vyvrcholil. Jako i ostatní body programu ji přenášelo Radio Medjugorje. S arcibiskupem Pezzutem koncelebrovali další dva biskupové, P. Miljenko Šteko – místní provinciál františkánů, kteří poutní místo spravují – a 319 kněží. Na počátku slavnosti přinesli mladí lidé ze zdejší farnosti před oltář sto metrů dlouhý pruh plátna, na který poutníci po celou dobu festivalu zapisovali své prosby, poděkování a reflexe. Zazněla inspirující svědectví, například italský biskup Guido Gallese vzpomněl na svou první cestu do Medžugorje v roce 1982, kdy mu bylo dvacet let. Tři roky poté vstoupil do kněžského semináře. Jakov Čolo, nejmladší z medžugorských vizionářů, zase poukázal na podstatu zdejších mariánských poselství – těmi jsou modlitba, obrácení, pokora, mír či eucharistie. „Pokud si odtud odnesete toto a přenesete to do svého života, pak jste pochopili, o co v Medžugorje jde,“ řekl poutníkům Čolo a podotkl, že není důležité „vykřikovat z plných plic, že jsme byli na setkání mládeže na tomto místě“, ale ukazovat to svým životem a příkladem, „aby v nás ostatní poznali ducha Medžugorje a viděli, jak skrze nás působí Bůh“. Uchopit prožitek letošního Mladifestu jako misijní poslání vyzval také nuncius Pezzuto. „Důvěrná radost z přímého setkání s Ježíšem, kterou jste tu jistě po všechny dny prožívali, vás nutně podněcuje k tomu, abyste o ní vyprávěli světu, aby se všichni mohli podílet na vaší radosti a naději,“ prohlásil arcibiskup v homilii. „Nyní, na konci této slavnosti, můžete říci: Setkal jsem se s Ježíšem a nyní nemohu jinak než ho hlásat světu,“ uzavřel Pezzuto.