10.–16. srpna 2021

Eucharistický kongres propojí pět kontinentů

10. 8. 2021

Papežskou návštěvu se slavnostní liturgií, ale také přítomnost pravoslavného ekumenického patriarchy Bartoloměje I. nebo světovou premiéru mešního ordinária v lovárské romštině přinese blížící se 52. Mezinárodní eucharistický kongres v Budapešti.

image:Image Skladatel Patrik Oláh.
Skladatel Patrik Oláh. Repro KT

Ten proběhne v týdnu od 5. do 12. září a poutníci z České republiky se mohou přihlásit přes Poutní centrum královéhradecké diecéze, které koordinuje cestu české delegace (e-mail: poutnik@bihk.cz, tel. 731 598 752). K účasti zvou čeští a moravští biskupové, tři z nich se akce sami zúčastní: Zdenek Wasserbauer, Jan Vokál a kardinál Dominik Duka, který na kongrese 10. září přednese svoji katechezi. Na webu Církev.cz zájemci najdou program kongresu v češtině, zatímco v angličtině, němčině a dalších světových jazycích je dostupný s mnoha dalšími informacemi na oficiálním webu události iec2020.hu.

Setkání bude zahájeno v neděli 5. září mší svatou na náměstí Hrdinů v centru Budapešti. Liturgii bude v roli zvláštního papežského legáta předsedat kardinál Angelo Bagnasco, zpěvem ji doprovodí tisícihlavý smíšený sbor a bude spojena s prvním svatým přijímáním pro žáky maďarských katolických škol.

Program následujících dnů bude probíhat převážně v budapešťském kongresovém centru Hungexpo, večerní koncerty pak v kulturních institucích ve městě.

Bude zahrnovat modlitby a bohoslužby, přednášky, diskuze či svědectví, kterými přispějí mj. brazilský kardinál Orani Joao Tempesta, irácký chaldejský patriarcha kardinál Louis Raphaël Sako, myanmarský kardinál Charles Maung Bo či kardinál nigerijský John Onayiekan. Hosté přijedou ze všech pěti kontinentů a budou zastupovat různé katolické rity.

Romská mše ve světové premiéře

Ve čtvrtek 9. září doprovodí mši svatou mešní ordinárium „Le Devleske“ (Bohu) v lovárské romštině, kterou hovoří většina Romů v Maďarsku. Mše vznikla na popud maďarského primase kardinála Pétera Erdőa a jejím autorem je mladý romský skladatel Patrik Gergő Oláh, student budapešťské Hudební akademie Franze Liszta. Texty vycházejí z lovárského překladu Písma, který vyšel před několika lety. Romové, jejichž počet se v Maďarsku odhaduje na více než 300 tisíc, jsou zdejší největší národnostní menšinou a zpravidla se hlásí ke katolické víře. O víkendu 11. a 12. září kongres vyvrcholí. V sobotu 11. je od 17 hodin plánována slavnostní mše svatá na Kossuthově náměstí před budovou parlamentu. V jejím úvodu pronese řeč pravoslavný ekumenický patriarcha Konstantinopole Bartoloměj I. Hlavním celebrantem pak bude kardinál Erdő. Po této mši naváže průvod se svícemi po tříkilometrové trase na náměstí Hrdinů k uctění sv. Štěpána – patrona Maďarska, zakladatele uherského státu i církevní organizace na jeho území. Římská církev jej kanonizovala v 11. století, v roce 2000 Štěpána I. právě patriarcha Bartoloměj prohlásil i za svatého pravoslavné církve.

Na náměstí Hrdinů pak bude kongres 12. září zakončen. Od 11.30 zde bude slavnostní liturgii předsedat Svatý otec František, který se poté vydá na apoštolskou cestu na sousední Slovensko (viz KT 32).