10.–16. srpna 2021

Kostel v Iráku díky Čechům

10. 8. 2021

Nový kostel Panny Marie Matky naděje posvětili 31. července v irácké Karakoši v Ninivské pláni.

image:Image
Snímek Církev.cz

Většinovou částkou 200 tisíc dolarů (kolem 4,3 milionu Kč) na něj přispěli čeští dárci skrze sbírku vyhlášenou ČBK. Kostel je posvěcen v době, kdy si iráčtí křesťané připomínají sedm let od noci ze 6. na 7. srpna 2014, kdy jejich města obsadil tzv. Islámský stát a oni museli po statisících v chvatu opustit své domovy. Karakoš osvobodila v říjnu 2016 irácká armáda spolu s jednotkami NPU, složenými především z asyrských křesťanských bojovníků. NPU nyní udržují ve městě pořádek a zajišťují bezpečí.

„V Karakoši žilo před válkou s tzv. IS státem přes 50 tisíc obyvatel, nyní jich je tam sotva polovina. I přesto je vidět, že se tam buduje a město vzkvétá,“ dodal pro Církev.cz sekretář olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera P. Petr Gatnar, který místo opakovaně navštívil a který vztahy s karakošskými křesťany na české straně zprostředkovává.